0544-788-499 א’, ד’ - 16:00-20:00

הגדלת שדיים

ניתוחים להגדלת שד מבוצעים להשגת שד גדול יותר מהקיים, מילוי השד ועיצובו למראה צעיר ומושך. לאחר ייעוץ ובדיקה אישית אוכל להבין את ציפיותייך ולהחליט מה הטכניקה והצורה הטיפולית המתאימה לך אישית בכדי לקבל תוצאה יפה ובהתאם למצופה.

אבדוק את השד בזמן הייעוץ כפי שנהוג בבדיקת שד אצל כירורג כללי. אבדוק את צורת השד, גודלו, מרקמו, את בתי השחי ואת האזור מעל עצמות הבריח. בדיקה זאת חשובה לפני כל ניתוח שד בכדי לשלול גם אפשרות של בעיה רפואית בשד עוד לפני ביצוע ניתוח אסטתי. השד יבחן בצורתו הבסיסית (עגול, צינורי וכו’), יבחן מיקום הפטמה והעטרה, יבחן מיקום הקפל התת שדי וכן מרקם העור וצבעו במיוחד באזור העטרה. אם השד נפול יתכן שאת זקוקה להרמת שד ומילוי בעזרת שתל סיליקון (הרמה והגדלה).

במהלך הייעוץ את צריכה לבוא מוכנה לדון במחלות רקע. השיחה תכלול שאלות על מחלות, תרופות בשימוש, אלרגיות, טיפולים רפואיים בעבר, ניתוחים בעבר בשד או טיפולים, היסטוריה משפחתית של סרטן שד. את כמו כן תשאלי האם ביצעת בדיקות של אולטראסאונד לשד או ממוגרפיה. יש חשיבות רבה ומאחריותך למסור מידע שלם ואמין למען בריאותך.

אין הוכחה מדעית הידועה כיום אשר מראה כי הגדלת שד מגדילה את הסיכון לחלות בסרטן שד. לפעמים המצאות שתל סיליקון לאחר הגדלה מקשה על בדיקת השד אך כיום קיימות בדיקות וניסיון רב בבדיקות שד לאחר הגדלה גם בממוגרפיה, אולטראסאונד ובמידת הצורך MRI אשר נותנות ביטחון שהבדיקות מבוצעות בצורה אשר אינה מסכנת אותך.

לרב נשים לאחר הגדלה הן עם מודעות יותר גדולה לאפשרות לחלות בסרטן שד והן נמצאות במעקב יותר תכוף מנשים ללא הגדלה ולכן ללא קשר להמצאות הסיליקון, באם קיימת מחלה היא מתגלה לרב מוקדם יותר.

אם קיים סיפור משפחתי של סרטן שד יתכן ותשלחי לייעוץ כירורג כללי ולביצוע בדיקה גנטית לאבחון או זיהוי מוקדם של סיכוי לחול בסרטן השד.

גם אם קיים במשפחה סרטן שד או שיש גן חיובי לסרטן שד אין מניעה מהניתוח אך יש לשקול זאת ולהבין את המשמעות בנוגע למעקב לאחר הניתוח.

אם את מתכננת לרדת באופן משמעותי במשקל עלייך לדווח על כך לפני ההחלטה לבצע את הניתוח. תמיד רצוי להיות במשקל יציב לפני ניתוח שהרי שינויים גדולים במשקל ישנו גם את תוצאות הניתוח.

במידה ואת מעשנת את תתבקשי להימנע מעישון ככל שניתן לפני הניתוח ולאחריו.

אספירין ו”מדללי דם” אחרים כמו גם חלק מתרופות נגד דלקת עלולים לגרום לדימומים לאחר ניתוח ולכן יש להפסיקם מספר ימים לפני הניתוח. פרופ’ חייק ינחה אותך על נטילת התרופות על פי סוג הבעיה המטופלת והתרופות אשר את נוטלת.

הריון יכול לשנות את גודל השד בצורה כזאת שזה ישנה גם את תוצאות הניתוח. הגדלה אינה פוגעת בהריון.

הגדלת שד אינה פוגעת לרב בהנקה ואין מניעה מהנקה. קיימים מאמרים אשר הוכיחו כי קיים יותר סיליקון בחלב מאבקה מאשר בשד עם סיליקון.

רק לאחר בדיקתך יהיה ניתן לקבוע את סוג גודל וצורת הניתוח והשתל אשר מתאימים לך ספציפית. יהיה ניתן לדון בגודל אשר בו את מעוניינת ואשר מתאים לך. ידובר על טווח גדלים אשר יכולים להתאים. לא יקבע גודל מראש אלא על פי שימוש בשתלי דמי. ניתן לדון גם במיקום חתכי הניתוח וכן על מיקום השתל באם מעל או מתחת לשריר.

כיום נעשה שימוש כמעט רק בשתלי סיליקון ורק במקרים מיוחדים ייעשה שימוש בשתלי מי מלח אשר מאפשרים את ניפוחם ושינוי גודל השד לאחר הנחת השתל.

צורת השתל (אנטומי או עגול, גבוה או נמוך) תותאם לך ספציפית ותוכלי לדון בכך עם פרופ’ חייק לפני הניתוח ולאחר בדיקתך. לכל אשה יותאם שתל במתאים לה ספציפית.

לא ניתן לעשות הכללה ולדבר על שתל אשר מתאים לכולן. גדלים משתנים על פי השד הקיים, גודל בית החזה וגודל הגוף על מנת לשמור על פרופורציות נכונות.

שתלי מי המלח בנויים ממעטפת סיליקון אשר בתוכה מוכנסים מי מלח – לרב אינם בשימוש.

שתלי הסיליקון בנויים ממעטפת סיליקון ותוכן סיליקון בצמיגות שונה על פי חברה מייצרת ועל פי הדגם שייבחר. לרב מומלץ גם אם החברה המייצרת נותנת ביטוח לכל החיים להחליף את השתלים אחת ל -10-15 שנים.

לא ידוע כיום על קשר בין מחלות של מערכת החיסון או סרטן שד וסיליקון!.

הגדלת שד מתוכננת להגדיל נפח של שד קטן או שד לא מפותח. הגדלת שד יכולה ם להחזיר את הנפח לשד אשר איבד את נפחו לאחר הלידות ו/או ההנקות. שתלי הסיליקון יכולים גם לשמש לשחזור שד לאחר כריתת שד ולתיקון אסימטריה בשד.

מהלך ניתוחי ופוסט ניתוחי: לרב הניתוח יבוצע דרך חתך של כ- 4-5 ס”מ מעט מעל לקפל התת שדי. המיקום מעט מעל לקפל יאפשר לך שימוש בהלבשה תחתונה ללא מגבלות תנועה ופחד כי אזור חתך הניתוח יתגלה לעין . שיטה וגישה דרך הקפל התת שדי מאפשרות שליטה טובה בדימומים אשר נוצרים במהלך הניתוח, יצירת כיס וסימטריה מתאימים. החתך יהיה לאחר הניתוח מעט יותר ארוך מהמקור בשל המתח. אזור הצלקת יהיה אדום לתקופה ארוכה של עד כשנה אך לרב יטשטש עם הזמן. החלמת הצלקת תלויה לרב בתכונות העור שלך.

גישה נוספת יכולה להיות דרך אזור העטרה אך הסיכון לזיהומים וכן לפגיעה בתחושה או בהנקה הם יותר גדולים.

במקרים מיוחדים ניתן לבצע חתך דרך בית השחי גם לשיטה זאת מספר חסרונות מכיוון שהניתוח מבוצע דרך אזור מרוחק מאזור הניתוח עצמו.

בשימוש על ידי שתל עם מי מלח ניתן לבצע חתך זעיר בטבור ולהכניס את השתל דרכו. שיטה זאת אינה בשימוש מכיוון שהשימוש בשתל עם מי מלח אינו מומלץ פרט למקרים מיוחדים.

כל הגישות יוסברו בפגישה ובייעוץ לפני הניתוח.

בד”כ הניתוח יבוצע בהרדמה כללית ולרב מומלץ להישאר ללינה של לילה אחד להשגחה. במידה ותחליטי עם פרופ’ חייק להשתחרר ביום הניתוח אנא דאגי לליווי מתאים לאחר הניתוח לביתך ולמישהו אשר ישהה במחיצתך בלילה שלאחר הניתוח.

בניתוח עצמו את תקבלי חומרי הרדמה אשר יעזרו לך להירגע בתהליך ההרדמה ואשר ימנעו ממך כאבים בזמן הניתוח ולאחריו. לאחר הניתוח את תשהי כשעה בחדר התאוששות ולאחר מכן תועברי לחדר להשגחה נוספת. השד יהיה חבוש בחבישה מסביב לחזה או שיושארו פלסטרים ואת תתעוררי כבר עם חזיית הספורט עליה תקבלי הנחיות לפני הניתוח. ההחלטה על סוג החבישה תילקח על ידי פרופ’ חייק על פי מהלך הניתוח. בכל מקרה ביום שלאחר הניתוח ולפני שחרורך נדאג כי את תצאי לביתך עם פלסטרים בלבד על אזור החתך וחזיית ספורט.

מיד לאחר הניתוח יעזרו לך לקום ולהתהלך. הקימה המוקדמת באה למנוע סיבוכים של היווצרות קרישי דם ו/או דלקת ריאות. תקבלי הנחיות ויתכן אף בלון או מתקן אשר עוזרים לנשימה לאחר ניתוח.

החבישה לאחר הניתוח לרב תהיה פלסטר בלבד וחזיית ספורט. את תוכלי להתקלח עם מים וסבון 24 שעות לאחר הניתוח. כל התפרים הם תפרים נספגים ואין צורך בהוצאתם. יתכן ויהיו קצוות תפרים אשר יוסרו לאחר כשבועיים אם הם לא יפלו לבד. בתחילה השד יהיה נפוח ויתכנו שטפי דם למשך כשבועיים עד שלושה. רב הנפיחות חולפת לאחר כחודש. צורת השד הסופית תראה לאחר מספר חודשים. מיד לאחר הניתוח יתכן ותהיה ירידה בתחושה בשד או רגישות יתר בעיקר בפטמה. תתכן הרגשה של נוזלים ואף קולות של מים וכן הרגשה של בועות אוויר מתחת לעור. כל אלו ייעלמו לאחר מספר ימים או שבועות.

לאחר הניתוח פרופ’ חייק זמין בכל שעה ובכל יום בשבוע. לאחר הניתוח יינתן לך מספר הטלפון האישי של פרופ’ חייק ויהיה ניתן להשיגו בכל שאלה או צורך. היחס האישי לו תזכי כבר במהלך הייעוץ הראשוני יהיה קיים גם לאחר הניתוח. כל החלפת חבישה או טיפול בפצע הניתוחי יבוצע על ידי פרופ’ חייק. לאחר הניתוח תהיה ביקורת ראשונית לאחר לא יותר משבוע או על פי הצורך. אתת תחזרי לביקורות תכופות על פי צורת החלמתך ועל פי הצורך. הביקורות יהיו לאחר מכן פחות תכופות אך עלייך להיבדק כמו כל אישה לפחות אחת לשנה. בביקורות אלו תבדקי ויוחלט על ביצוע בדיקות שגרתיות כמו אולטראסאונד או ממוגרפיה או MRI על פי הצורך.

לאחרונה דווח על מקרים של ALCL  – -גידול מקומי של הקופסית מסביב לשתלים מסוגים מסויימים. אין הוראה שלא לבצע את הניתוח. הטיפול הוא לרב מקומי על ידי כריהת של הקופסית. עדיין מדובר בשכיחות קטנה!.

לאחר הניתוח לרב יהיו כאבים אשר מתוארים על ידי נשים שעברו לידות כגודש. לרב הכאבים ניתנים לשליטה על ידי כדורים נגד כאבים כמו אופטלגין או אקמול. מומלץ ביומיים הראשונים לאחר הניתוח לקחת נוגדי כאבים. הנחיות יינתנו בהתאם לדיון שיהיה לפני הניתוח עם פרופ’ חייק.

מומלץ לא לבצע פעילות גופנית מאומצת 6 שבועות לאחר הניתוח. ניתן לבצע פעולות שגרתיות ללא מגבלה. במהלך 6 שבועות מומלץ ללכת עם חזיית ספורט אשר מונעת נפיחות ובצקת ועוזרת בעיצוב השד לאחר הניתוח. חזיית הספורט נוטה “למעוך” ולהצמיד את השד ולכן השד יראה קטן ביחס לתוצאה הסופית ומראה בחזייה רגילה. בשל משקל השתלים מומלך לאחר הניתוח תמיד להיות עם חזייה בכדי למנוע את נפילת השד או מתיחת העור. שמירה על שימוש בחזייה תעזור לשמור על התוצאות לאורך שנים. מיד לאחר הניתוח העור יהיה מתוח ולפעמים יופיע יובש. לאחר הניתוח והמקלחת הראשונה ניתן להשתמש בכל קרם לחות ויש להימנע ממריחה על אזור החתך. במהל ך הביקורות פרופ’ חייק יטפל אישית באזור החתך הניתוחי. השד יהיה נוקשה ורק לאחר מספר שבועות או חודשים הוא יתרכך. בביקורים שלאחר הניתוח תוכלי להיוועץ עם פרופ’ חייק  על המשך תהליך הריפוי. מומלץ לאחר מספר שבועות לבצע עיסוי של השד בכדי לשמור על רכותו.

לרב יש לקחת שבוע חופש מהעבודה למרות שיתכן כי תוכלי לחזור לעבודה אף לפני כן תלוי בסוג העבודה והפעילות אשר עלייך לבצע.

לאחר הניתוח את תוכלי ללמוד במידה ותהיי מעוניינת איך בודקים את השד בעצמך. פרופ’ חייק יוכל להדריך אותך כיצד לבצע את הבדיקה.

יש לזכור כי כל אחת אשר שוקלת לבצע ניתוח צריכה לשקול את הצדדים החיוביים וגם את הסיכונים.

הניתוח הוא ניתוח שכיח ומבוצע במאות ואלפי נשים ברחבי העולם. הצורה הטובה ביותר לשמוע וללמוד על הסיכונים היא על בסיס אישי עם פרופ’ חייק. בכל ניתוח קיימים סיכונים בחלקם נמוכים וקיימים בכל ניתוח ובחלקם קיימים יותר על פי הנתונים האישיים.

כל הסיבוכים יוזכרו ויוסברו במהלך הייעוץ  ולאחר בדיקתך.

סיבוכים כמו זיהום דימום, סרומות, קפסולה/ קופסית , דלף, סיכון בהרדמה כולם יוסברו במהלך הייעוץ. במקרים נדירים אם קיים זיהום שלא נשלט על ידי טיפל אנטיביוטי יש להוציא את השתל (“דחייה”). במקרים אלו לא ניתן להחזיר את השתל עד שלא עוברים 3-6 חודשים. במקרה זה פרופ’ חייק יהיה לצידך ויעזור לך לעבור תקופה זאת.

שינוי בתחושה בפטמה קיים ב- 10-15% מהמקרים. לרב מדובר בירידה בתחושה אך תתכן גם עלייה בתחושה. לרב השינויים בתחושה הם זמניים (שבועות עד חודשים) אך יתכנו שינויים קבועים.

מסביב לשתל סיליקון אשר מוכנס הגוף יוצר מעטפת שנקראת קפסולה. במקרים מסוימים הקפסולה עלולה להתקשות ולעוות את השד. לפעמים טיפול תרופתי הוא הפתרון אך במקרים מסוימים יש לנתח ולפתוח את הקפסולה. יתכנו אף שינויים ויצירת מראה גלי בשד עם עור דק. במקרים אלו תישקל החלפת השתל בשתל בעל צורה או מרקם שונה. לא ניתן לצפות שינויים אלו לפני ניתוח. כשהעור דק לרב יוחלט על הכנסת השתל תחת השריר בכדי לתת עיבוי לכיסוי מעל השתל. לרב גם השריר אינו מכסה בשלמות את השתל.

לרב לא יגרם קרע בשתל אלא לאחר טראומה לאזור. במקרים אלו או אם הוכח דלף יש להחליף את השתל. לאחר שנים רבות ניתן לבצע תיקון והרמה נוספת של פי השינויים שחלו בשד.