0544-788-499 א’, ד’ - 16:00-20:00

הקטנת שד

הקטנת שד מבוצעת בעיקר בנשים עם שד גדול על מנת להשיג שד קטן יותר ומעוצב, להקטין את הנפח ומשקל השד אשר פוגעים בתפקוד היומיומי ומגבילים בלבוש ובפעילות מאומצת. שד גדול יכול לגרום לבעיות בעמוד השדרה והיציבה כמו גם לגירוי עורי ופצעים כרוניים וזיהומים בעור. לאחר ייעוץ ובדיקה ניתן יהיה להבין את ציפיותייך ולהחליט האם הציפיות הן בהתאם למציאות ובהתאם לאשר ניתן להשיג. לרב ניתן להשיג מהניתוח שד מלא ומעוצב עם שיפור בצורה ומיקום העטרה והפטמה. תוצאות הניתוח יישארו לזמן רב.

פרופ’ חייק יבדוק את השד בזמן הייעוץ כפי שנהוג בבדיקת שד אצל כירורג כללי. הוא יבדוק את צורת השד, גודלו, מרקמו, את בתי השחי ואת האזור מעל עצמות הבריח. בדיקה זאת חשובה לפני כל ניתוח שד בכדי לשלול גם אפשרות של בעיה רפואית בשד עוד לפני ביצוע ניתוח אסתטי.

השד יבחן בצורתו הבסיסית (עגול, צינורי וכו’), יבחן מיקום הפטמה והעטרה, מיקום הקפל התת-שדי וכן מרקם העור וצבעו במיוחד באזור העטרה. חשוב לציין, כי אם השד גדול ונפול אך ריק, יתכן שאת זקוקה להרמת שד ומילוי בעזרת שתל סיליקון (הרמה והגדלה) ולא להקטנת שד.

במהלך הייעוץ עליך לבוא מוכנה לדון במחלות הרקע, באם ישנן. השיחה תכלול שאלות על מחלות, תרופות בשימוש, אלרגיות, טיפולים רפואיים בעבר, ניתוחים בעבר בשד או טיפולים, היסטוריה משפחתית של סרטן שד ועוד. כמו כן תשאלי האם ביצעת בדיקות של אולטראסאונד של השד או ממוגרפיה. לתשאול זה חשיבות רבה ומאחריותך למסור מידע שלם ואמין למען בריאותך.

אם קיים סיפור משפחתי של סרטן שד יתכן ותשלחי לייעוץ כירורג כללי ולביצוע בדיקה גנטית לאבחון או זיהוי מוקדם של סיכוי לחלות בסרטן השד.

גם במידה וקיים במשפחה סרטן שד או שיש גן חיובי לסרטן שד אין מניעה מהניתוח אך יש לשקול זאת ולהבין את המשמעות בנוגע למעקב לאחר הניתוח.

אם את מתכננת לרדת באופן משמעותי במשקל עלייך לדווח על כך לפני ההחלטה לבצע את הניתוח. תמיד רצוי להיות במשקל יציב לפני ניתוח שהרי שינויים גדולים במשקל, הריון או הנקות עתידיות ישנו גם את תוצאות הניתוח.

במידה ואת מעשנת את תתבקשי להימנע מעישון ככל שניתן לפני הניתוח ולאחריו.

אספירין ו”מדללי דם” אחרים כמו גם חלק מתרופות נגד דלקת עלולים לגרום לדימומים לאחר ניתוח ולכן יש להפסיקם מספר ימים לפני הניתוח. פרופ’ חייק ינחה אותך על נטילת התרופות על פי סוג הבעיה המטופלת והתרופות אשר את נוטלת.

הריון יכול לשנות את גודל השד בצורה כזאת שישפיע גם על תוצאות הניתוח. הקטנת שד אינה פוגעת בהריון. הניתוח לרב יבוצע כשנה לאחר הריון, לידה והנקה.

הקטנת שד יכולה לפגוע בהנקה, כתלות בטכניקה בה בוצעה ההקטנה. למרות זאת אין מניעה מהנקה.

רק לאחר בדיקתך יהיה ניתן לקבוע את שיטת הניתוח אשר מתאימה לך ספציפית. יהיה ניתן לדון בגודל אשר בו את מעוניינת ואשר מתאים לך  באם את מעוניינת בעיקר בעיצוב השד הרי שמדובר בהרמה יותר מהקטנה. המשמעות היא כמות הרקמה המוסרת בלבד. ידובר על טווח גדלים אשר יכולים להתאים לגודל וצורת גופך. ניתן לדון גם במיקום וגודל חתכי הניתוח.

קיימות טכניקות רבות ומגוונות להקטנת שד. בבסיס השיטה ובעלת החשיבות המרבית היא אספקת הדם לאזור העטרה והפטמה. על פי גודל השד, צורתו, איכות העור, מיקום וגודל העטרה והפטמה פרופ’ חייק יתאים ויסביר לך ספציפית על השיטה המתאימה לך. פרופ’ חייק מנוסה במגוון שיטות ומתאים לכל אחת את השיטה המתאימה לה. לא ניתן לעשות הכללה ולדבר על שיטה אחת המתאימה לכולן. גדלים משתנים על פי השד הקיים, גודל בית החזה וגודל הגוף על מנת לשמור על פרופורציות נכונות.

הקטנת שד מתוכננת להקטין ולעצב את נפח השד שהוקטן. הקטנת שד יכולה להחזיר את הנפח והצורה המתאימים לשד אשר איבד את צורתו ונפחו המתאימים לאחר הלידות ו/או ההנקות. כמו כן, הקטנת שד יכולה להיות חלק מתיקון אסימטריה או שחזור שד.

מהלך ניתוחי ולאחר ניתוחי: לרב הניתוח יבוצע דרך חתך בצורת עוגן- חתך מסביב לעטרה שתוקטן ותעוצב מחדש. חתך מהעטרה ורטיקלי ועד לאזור הקפל התת שדי. וחתך נוסף מתחת לשד באזור הקפל התת שדי. חתך זה יכול להיות קצר או ארוך, ולעתים להימנע ממנו על פי צורת וגודל השד הקיים.

אזור הצלקת יהיה אדום לתקופה ארוכה של עד כשנה אך לרב יטשטש עם הזמן. החלמת הצלקת תלויה לרב בתכונות העור שלך.

גישה נוספת יכולה להיות דרך האזור שמסביב לעטרה. לרב מדובר בהקטנות של נפח קטן אולם החיסרון הוא  לרב מתח על אזור הצלקות דבר אשר יכול להשפיע על החלמתן.

כל הגישות יוסברו בפגישה ובייעוץ לפני הניתוח.

יש לציין, כי כל רקמה אשר תוסר כחלק מהניתוח תשלח לבדיקה פתולוגית לשלילת סרטן שד. תוצאות הבדיקה מתקבלות לאחר כשבועיים וימסרו במהלך הביקורות .

לרוב הניתוח יבוצע בהרדמה כללית ולפיכך מומלץ להישאר ללינה של לילה אחד לצורך השגחה. במידה ותחליטי עם פרופ’ חייק להשתחרר ביום הניתוח אנא דאגי לליווי מתאים לאחר הניתוח לביתך ולמישהו אשר ישהה במחיצתך בלילה שלאחר הניתוח. בניתוח זה לא מומלץ להשתחרר באותו היום.

בניתוח עצמו תקבלי חומרי הרדמה אשר יעזרו לך להירגע בתהליך ההרדמה ואשר ימנעו ממך כאבים בזמן הניתוח ולאחריו. לאחר הניתוח תשהי כשעה בחדר התאוששות ולאחר מכן תועברי לחדר להשגחה נוספת. השד יהיה חבוש בחבישה מסביב לחזה או שיושארו פלסטרים, ואת תתעוררי כבר עם חזיית הספורט עליה תקבלי הנחיות לפני הניתוח. ההחלטה על סוג החבישה תיעשה על ידי פרופ’ חייק בהתאם למהלך הניתוח. בכל מקרה, ביום שלאחר הניתוח ולפני שחרורך נדאג כי תצאי לביתך עם פלסטרים בלבד על אזור החתך וחזיית ספורט.

מיד לאחר הניתוח יעזרו לך לקום ולהתהלך. הקימה המוקדמת באה למנוע סיבוכים של היווצרות קרישי דם ו/או דלקת ריאות. תקבלי הנחיות ויתכן אף בלון או מתקן אשר עוזרים לנשימה לאחר ניתוח.

החבישה לאחר הניתוח לרב תהיה פלסטר בלבד וחזיית ספורט. תוכלי להתקלח עם מים וסבון 24 שעות לאחר הניתוח. כל התפרים הם תפרים נספגים ואין צורך בהוצאתם. יתכן ויהיו קצוות תפרים אשר יוסרו לאחר כשבועיים במידה ולא יפלו לבד. בתחילה השד יהיה נפוח ויתכנו שטפי דם למשך כשבועיים עד שלושה. רב הנפיחות חולפת לאחר כחודש. צורת השד הסופית תראה לאחר מספר חודשים. מיד לאחר הניתוח יתכן ותהיה ירידה בתחושה בשד או רגישות יתר בעיקר בפטמה.

לאחר הניתוח פרופ’ חייק זמין בכל שעה ובכל יום בשבוע. מספר הטלפון האישי של פרופ’ חייק יינתן לך, ויהיה ניתן להשיגו בכל שאלה או צורך. היחס האישי לו תזכי כבר במהלך הייעוץ הראשוני יהיה קיים גם לאחר הניתוח. כל החלפת חבישה או טיפול בפצע הניתוחי יבוצע על ידי פרופ’ חייק. לאחר הניתוח תהיה ביקורת ראשונית לאחר לא יותר משבוע או על פי הצורך. תשובי לביקורות תכופות על פי צורת החלמתך ועל פי הצורך. הביקורות יהיו לאחר מכן פחות תכופות אך עלייך להיבדק כמו כל אישה לפחות אחת לשנה. בביקורות אלו תבדקי ויוחלט על ביצוע בדיקות שגרתיות כמו אולטראסאונד, ממוגרפיה או MRI על פי הצורך.

לאחר הניתוח לרב יהיו כאבים אשר מתוארים על ידי נשים שעברו לידות כגודש. לרב הכאבים ניתנים לשליטה על ידי כדורים נגד כאבים כמו אופטלגין או אקמול. מומלץ ביומיים הראשונים לאחר הניתוח לקחת נוגדי כאבים. הנחיות יינתנו בהתאם לדיון שיהיה לפני הניתוח עם פרופ’ חייק.

מומלץ לא לבצע פעילות גופנית מאומצת 6 שבועות לאחר הניתוח. ניתן לבצע פעולות שגרתיות ללא מגבלה. במהלך 6 שבועות מומלץ ללכת עם חזיית ספורט אשר מונעת נפיחות ובצקת ועוזרת בעיצוב השד לאחר הניתוח. חזיית הספורט נוטה “למעוך” ולהצמיד את השד ולכן השד יראה קטן ביחס לתוצאה הסופית ומראה בחזייה רגילה. בשל משקל השד מומלץ לאחר הניתוח תמיד להיות עם חזייה בכדי למנוע את נפילתו החוזרת של השד או מתיחת העור. שמירה על שימוש בחזייה תעזור לשמור על התוצאות לאורך שנים. מיד לאחר הניתוח העור יהיה מתוח ולפעמים יופיע יובש. לאחר הניתוח והמקלחת הראשונה ניתן להשתמש בכל קרם לחות ויש להימנע ממריחה על אזור החתך. השד יהיה נוקשה ורק לאחר מספר שבועות או חודשים הוא יתרכך. בביקורים שלאחר הניתוח תוכלי להיוועץ עם פרופ’ חייק  על המשך תהליך הריפוי. במהלך הביקורת פרופ’ חייק יטפל באזור החתך הניתוחי על פי הצורך.

לרב יש לקחת שבוע חופש מהעבודה למרות שיתכן כי תוכלי לחזור לעבודה אף לפני כן, תלוי כמובן בסוג העבודה והפעילות אשר עלייך לבצע.

לאחר הניתוח תוכלי ללמוד כיצד לבצע בדיקה עצמית של השד, במידה ותהיי מעוניינת בכך. . פרופ’ חייק יוכל להדריך אותך כיצד לבצע את הבדיקה.

יש לזכור כי כל אחת אשר שוקלת לבצע ניתוח צריכה לשקול את הצדדים החיוביים וגם את הסיכונים.

הניתוח הוא ניתוח שכיח ומבוצע במאות ואלפי נשים ברחבי העולם. הצורה הטובה ביותר לשמוע וללמוד על הסיכונים היא על בסיס אישי עם פרופ’ חייק. בכל ניתוח קיימים סיכונים בחלקם נמוכים וקיימים בכל ניתוח, ובחלקם קיימים יותר על פי הנתונים האישיים. הניתוח אינו נועד לשפר את כאבי הגב או לתקן נזק בעמוד השדרה אם קיים אך יכול למנוע את ההחמרה של בעיות קיימות. לרב עם הסרת והקטנת הנפח והמשקל קיימת הקלה בתחושה של כובד ולחץ על הכתפיים ועמוד השדרה כמו גם הישנות גירוי תת עורי.

כל הסיבוכים יוזכרו ויוסברו במהלך הייעוץ ולאחר בדיקתך.

סיבוכים כמו סיבוכי הרדמה, אסימטריה, זיהום, דימום, סרומות, פתיחה של תפרים ועד אובדן העטרה ו/או הפטמה כולם סיבוכים נדירים יוסברו במהלך הייעוץ. במקרה של סיבוך פרופ’ חייק יהיה לצידך ויעזור לך לעבור תקופה זאת.

שינוי בתחושה בפטמה קיים בחלק מהמקרים. לרב מדובר בירידה בתחושה אך תתכן גם עלייה בתחושה. לרב השינויים בתחושה הם זמניים (שבועות עד חודשים) אך יתכנו שינויים קבועים.

לאחר שנים רבות ניתן לבצע תיקון והרמה נוספת של פי השינויים שחלו בשד.