0544-788-499 א’, ד’ - 16:00-20:00

טיפול כירורגי בכוויות

 טיפול כירורגי בכוויה 

 טיפול נוסף שיתכן כי תזדקק לו הוא הטרייה והשתלת עור.

 הטרייה (Debridment) הינה הסרת שכבת הכוויה ו/או שכבת הגלד ( ESCHAR ) בצורה כירורגית. פעולה זו הינה הכרחית בכוויות מדרגה שלישית ולעיתים אף בכוויות מדרגה שנייה עמוקה.

 שתל עור (Skin Graft) זהו קטע עור הנלקח ממקום אחר בגוף שלא נכווה ומושתל באזור הכוויה. קטע עור זה (שתל) יכול להיות בעובי חלקי / מלא, מרושת / לא מרושת.

שתל מרושת (Meshsed) – מתאים לכיסוי שטחי כוויה נרחבים. בשיטה זו נלקח קטע העור . העור עובר תהליך רישות אשר מגדיל את שטחו .

 שתל לא מרושת (Non meshed) – שתל זה מתאים בדרך כלל לאזורים בהם קיימת חשיבות רבה לאסתטיקה דוגמת פנים, צוואר וכפות ידיים .בשיטה זו קטע העור אינו עובר תהליך רישות.

 אזור תורם  אזור בגוף אשר ממנו נלקח קטע עור ומיועד להשתלה באזור אחר.

 הריפוי של כוויות עמוקות אפשרי רק אם העור שנהרס יוסר ובמקומו יונח שתל עור שיילקח מאזור בריא של אותו אדם. התהליך מתבצע בחדר ניתוח על ידי. בזמן הניתוח מסירים את שכבת הגלד ומכינים את האזור להשתלת עור. העור המושתל נלקח מאזור בריא ומוצמד על ידי סיכות. בגמר הניתוח נחבש האזור שהושתל בחבישה הדוקה ולחה.

האזור התורם נחבש עם פד גזה ווזלין /Opsite/Polymem ומעליו מונח אגד אלסטי כדי למנוע דמם.

בגמר הניתוח המטופל יועבר למחלקת התאוששות .לאחר התייצבותו הוא יוחזר לחדרו,שם ימשיך לקבל  הדרכה בנושא הטיפול והמעקב לאחר השתלת עור.

 חשוב להקפיד על מנוחה שלמה כדי למנוע תזוזה של השתל ולאפשר את קליטתו!

 אסקרוטומיות /פסיוטומיות

 פעולותה אלו לרב נעשות בבתי החולים! מהוה פעולה הדורשת התערבות חירום!

 אסקרוטומיה הינה חיתוך הגלד (ESCAR ).

עקב היווצרותה של שכבת גלד קשה (ESCAR) בכוויות עמוקות והיקפיות באיברים גלילים ו/או בית החזה עלולה להיגרם חסימה שיוצרת לחץ על כלי הדם. הסימנים המעידים על התפתחות מצב זה הם בצקת, חיוורון או כיחלון של האיבר מתחת לחסימה, העלמות של דפקים פריפריים או תחושת נימול. הסכנה הינה התפתחות של נמק.

עם זיהוי המצב יבצע הצוות הרפואי חיתוך של שכבת הגלד כדי לשחרר את הלחץ המופעל על כלי הדם, ולאחריו האזור ינוקה וייחבשׂ .

  פסיוטומיה: פתיחה של מעטפות השריר והעור על מנת לשחרר את השריר מהלחץ בו הוא נתון.

יש לציין כי ברוב מקרי הכוויות לא נדרשת התערבות כירורגית מאחר ולא מדובר בכוויות עמוקות .