0544-788-499 א’, ד’ - 16:00-20:00

טיפול מקומי בכוויות

טיפול מקומי בכוויה

הטיפול בכוויה נחלק לטיפול מקומי וטיפול כירורגי. במסגרת הטיפולים המקומיים מתבצעת רחצת הכוויה וחבישתה בהתאם למצבו של המטופל.

 החלפת החבישה תתבצע בד”כ פעם ביום תלוי בסוג בטיפול שיבחר.

לפניך סקירה כללית של תכשירים שכיחים לטיפול בכוויות:

 משחות

Flamazin=S.S.D =Silver Sulfa Diazin)=Silverol)

זוהי משחה לבנה שמעכבת התפתחות חיידקים והיא יעילה בעיקר  לכוויה מדרגה שנייה.

 המשחה אינה גורמת לצריבה ונעימה למגע. תופעת הלוואי העיקרית של המשחה היא שינויים בספירת הכדוריות הלבנות – בדרך כלל זמנית והפיכה.

אין לתת אותה לחולים הרגישים לסולפא וחולים עם .G6PD

חולים הרגישים לסולפא יטופלו מקומית בהתאם להוראת רופא.

 Threolone

משחה המורכבת משילוב של סטרואידים ואנטיביוטיקה (סינטומיצין), יעילה בעיקר לכוויות שטחיות מדרגה ראשונה. המשחה יעילה בעיקר בשלבי החלמה מתקדמים של הכוויה, שכן היא  משמשת כחומר שימון וריכוך העור ומדכאת את תופעת הגרד בעת תהליך הריפוי של הכוויה.

 Polidine – Povidone Iodine

לא רצוי אך לפעמים נעשה שימוש בתכשיר במטופלים הרגישים לסולפא וסובלים מכוויות מדרגה שנייה ושלישית. כאשר משתמשים בו כהכנה לפני ניתוח מושג אפקט של חיטוי הפצע.

 צטומג -cream cetomag

משחה  לבנה שומנית במיוחד הנספגת בקלות ובמהירות. מגינה על העור מפני יובש ומומלצת לשימוש יום-יומי בעיקר לאחר החלמה של הכוויות או מסביב למקום עם הפרשות שגורמות לגירוי בעור.

 תמיסות

Natrium  Hypochloride –Eusol

החומר אסור לשימוש ואינו מומלץ לשימוש אלא בהוראת רופא. החומר הפעיל של התכשיר הינו היון הפעיל של הכלור, בעל ריח אופייני הדומה לאקונומיקה. הוא מעכב התפתחות של חיידקים באזור הכוויה. בטיפול זה יש שימוש רק בכוויה מזוהמת שלא ניתן לשלוט בזיהום לאחר וחומר זה עלול לפגוע בריפוי הפצעים.

 Sulfa- sulfamylon

נוזל בעל פעילות אנטיביוטית ובעל כושר חדירות גבוהה בעיקר נגד חיידק הפסאודומונס. השימוש בו נעשה בעיקר לחולים עם זיהום מחיידק הפסאודומונס על הכוויה ולחולים לאחר השתלת עור.

אין לתת תרופה זו למי שרגיש לסולפא ולחולים עם G6PD  .

 Hydrocortisone

 נוזל המכיל חומר סטרואידי ומשתמשים בו בעיקר בכוויה נקייה ובשלבי החלמה מתקדמים המאופיינים במוקדי כוויה שטרם נרפאו ובצמיחה פראית (היפרגרנולציה) של הרקמות חיבור הגורמת לצלקות (קולואידים).

 Saline

 הרטבות עם מים פיזיולוגים נעשות בכוויות בפנים מדרגה ראשונה  למשך שלושה  – ארבעה ימים ראשונים מהפגיעה.

 סוגי חבישה נוספים

Gelonet

תחבושת סטרילית עשויה 100% כותנה ארוגה. התחבושת ספוגה בפרפין רך והיא מיועדת לכוויות לאזורים מנותחים, חתכים, שפשופי עור ועוד.

יתרונה היא שאינה מאפשרת הדבקות החבישה לעור.

Foams

חבישות בעלות כושר ספיגה גבוה של הפרשות, ההפרשות “נכלאות” בתוך החבישה “ומיטת” הפצע נותרת לחה. (לדוגמה – Tielle plus, Polymem, PermaFoam, Ibutane)

 Hydrogel

חבישה העשויה ברובה ממים ובכך נותנת את התכונה הג’לטינית ומאפשרת הטריה של הפצע ושמירה על לחות האזור.(לדוגמה – GranuGel, Hydrosorb)

 Hydrocoloid

חבישה המכילה תוספת פקטין או ג’לטין ,מגיעה בצורה של משחה, יריעה או אבקה. (לדוגמה – (Granuflex, Comfeel, Hydrocoll

 חבישות שקופות

 מדבקות שקופות המאפשרות אידוי מים ומעבר חמצן.

(לדוגמה –  Opsite, Tegaderm , Hydrofilm)

 חבישות סופגות לא ספוגיות

חבישות העשויות מאצות ים  וחבישת הידרופייבר בעלות  כושר ספיגה גבוה של הפרשות. הן סופחות את ההפרשות ומותירות את מיטת הפצע לחה,.

(לדוגמה –  , Silvercel, Keltoatat, Sorbalgon , Hydrofiber = Aquacell)

 *יש לציין כי  בחלק מסוגי החבישה קיימת תוספת של  יוני כסף למניעת זיהומים.