0544-788-499 א’, ד’ - 16:00-20:00

כוויות וצלקות לאורך זמן

לאחר כוויה

מטרת ההמלצות הבאות היא להנחות אותך לאחר שהכוויות הבריאו וקיים עור חדש. עלייך לזכור כי העור החדש רגיש, עדין ונוטה להיפגע בקלות .

 ההמלצות הן :

 טיפול מקומי בכוויה

 יש להקפיד על רחצה יומית ולדאוג שהמקלחת נקייה לפני הרחצה. יש לרחוץ ידיים לפני כל טיפול. יש לרחוץ את הכוויה במים פושרים וסבון עדין ובמים זורמים בלבד. יש  להסיר כל משחה או הפרשה מהכוויה, לאחר מכן יש לשטוף ולייבש במגבת רכה ונקייה. יש לחבוש את אזור הכוויה לפי ההוראות שניתנו לכם במרפאה או על ידי אחות הבית. יש לבדוק האם מופיעים סימני דלקת כגון: אודם, נפיחות, חום מקומי/כללי והפרשות בעלות ריח רע. במידה שמופיע אחד מסימנים אלה יש לפנות לצוות המטפל.

 טיפול בעור החדש

יש להקפיד על ניקיון העור, יש להיזהר מפציעות או שפשופים . בגמר הרחצה   יש למרוח קרם לחות ללא אלכוהול או משחות על בסיס מימי. יש להימנע מלבישת בגדים הדוקים על מנת למנוע פציעה של העור העדין. מומלץ ללבוש בגדים מכותנה ולהימנע משימוש בדאודורנט המכיל אלכוהול באזורי כוויה מכיוון שהוא עלול לגרום לרגישות מקומית בעור.

 משככי כאבים

משככי כאבים  מסייעים בהפחתת כאב. הטיפול בכוויה כרוך בכאב רב על כן רצוי ליטול תרופות אלה כ – 30 – 45  דקות לפני תחילת הטיפול במטרה להפחית את עוצמת הכאב.

 טיפול בשלפוחיות

שלפוחיות זוהי תופעה שכיחה העלולה להופיע לאחר ריפוי הכוויה והיא אינה מעידה על החמרה במצב. המלצות הטיפול הן :

אין לנקז שלפוחיות ואין ללחוץ עליהן, במידה ששלפוחית “התפוצצה” אין להסיר את העור מעליה בשלב הראשוני – עור זה מהווה שכבת הגנה מפני זיהומים. יש לחבוש את האזור עם פד גזה ווזלין וחבישה יבשה ( יש לציין כי עלולות להופיע שלפוחיות גם בזמן לבישת חבישת לחץ, במצב זה יש להמשיך ללבוש את חבישת הלחץ). במידה שהשלפוחיות לא נרפאות תוך 4-3 ימים, יש לפנות לצוות המטפל.

 גרד

הגרד הוא תופעה שכיחה אשר עלולה להופיע בזמן ההחלמה ואחת הסיבות לכך היא יובש של העור. על מנת להפחית את תחושת הגרד יש:

לשמור על עור נקי, לדאוג למרוח את העור במשחות אשר אינן מכילות אלכוהול (האלכוהול מייבש את העור) ,להימנע מחום או הזעת יתר ולהפחית שתיית קפה ואלכוהול .

גם צינון הגוף על ידי סביבה ממוזגת או אמבטיות קרות ושימוש בתרופות נגד גרד (בהמלצת רופא מטפל) עשויים לסייע. חשוב לזכור כי לא ניתן להעלים לחלוטין את תחושת הגרד.

 חשיפה לקור או חום

בעקבות הכוויה ישנה פגיעה במנגנון ויסות טמפרטורות הגוף  לכן העור החדש רגיש ונוטה להיפגע בקלות .

חשיפה לשמש עלולה לגרום לפגיעה בעור ו/או לשינויים בצבע העור (פיגמנטציה), לכן יש להקפיד על שימוש במקדמי הגנה על פי המלצת רופא, מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים ושרוולים ארוכים. כוויות באזור הצוואר ניתן לכסות על ידי צעיף.

במזג אוויר קר יש ללבוש כפפות.

 חשוב לזכור כי אצל מרבית המטופלים קיימת ירידה בתחושה הנמשכת ממספר חודשים ועד מעבר לשנה . יש לדאוג לאמצעי קירור וחימום בתוך הבית, בעבודה, במכונית ועוד.

 טיפול בפנים

יש לרחוץ ידיים לפני הטיפול בפנים. יש לרחוץ את הכוויה בפנים מדי יום ולנקותה. יש למרוח על הפנים משחה על פי המלצת רופא פלסטיקאי.

גברים – יש צורך להתגלח מדי יום ולהימנע משימוש במי קולון המכילים אלכוהול, נשים – מומלץ שימוש בתכשירים היפו-אלרגנים.

יש לזכור שיתכן שינוי בצבע הפנים ובשאר חלקי הגוף וכי ניתן להיעזר בתכשירים שונים על פי המלצתי.

 טיפול בכוויה באוזניים

יש להקפיד על רחצת האזור עם מים תוך הקפדה על הסרת משחה או הפרשה מהכוויה, יש לייבש במגבת רכה ונקייה ולחבוש לפי הוראותיי. חשוב להקפיד על ביצוע פעולות אלה על מנת למנוע זיהום .

 זיהומים

במידה שמופיעים סימני דלקת כגון חום מקומי או כללי, אודם מקומי, נפיחות מקומית או כאב שלא הופיעו קודם ואינם מוכרים לך, יש ליידע אותי או את האחות בית.

  צלקות

בעקבות הכוויה עלולות להיווצר צלקות.

צלקת הינה רקמה נוקשה  המתהווה במקום בו חסרה רקמה בריאה .

 צלקות נוטות להיווצר בעיקר באזורים של כוויות עמוקות. הן נוטות להיות עבות ובולטות, מפריעות מבחינה קוסמטית, מגבילות את תנועתיות איברי הגוף ומשפיעות על מצבו הפיזי, הנפשי והחברתי של המטופל.

הטיפול מושתת על חליפת לחץ ופיזיותרפיה – תרגילי מתיחה, הפעלה אקטיבית, הפעלה מוטורית גסה ועדינה וכ”ו.

במידה שהצלקות גורמות להגבלה מבחינה תפקודית ו/או קוסמטית אזי ניתן לבצע ניתוחי שיחזור, תיקונים קוסמטיים ועוד.

 כיווץ (קונטרקטורה)

תופעה זו הינה התכווצות של העור ורקמות רכות הגורמות להפרעה קשה בתנועתיות. ההתכווצות יכולה להיות כתוצאה מתהליך ההצטלקות או מפגיעה בגיד או בשריר. בשל כך יש חשיבות רבה למניעתה כבר בשלב הראשוני של הכוויה.

הטיפול יהיה הפעלה על ידי צוות פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק שכוללת שמירה על מנח טבעי, מתיחות , בניית סדים ועוד. במקרים קשים יותר נדרשת התערבות כירורגית.

חבישות לחץ

במידת הצורך תעשנה מדידות על ידי צוות הריפוי בעיסוק בכדי לקבוע את איכות הלחץ.

בימים הראשונים אתה עלול להרגיש חוסר נוחות ויובש בעור בעקבות החבישה. אלו הן תופעות מוכרות וידועות לנו ואין להפסיק ללבוש את החבישה בגללן. כדאי ליידע את הצוות המטפל על הימצאותן.

  תזונה

גם לאחר השחרור יש להקפיד על דיאטה בריאה ומאוזנת. דיאטה זו מסייעת בריפוי הפצעים. חשוב מאד לאכול מזון עתיר חלבון (עוף, בשר, דגים, מוצרי חלב וכ”ו) ולשתות נוזלים רבים (מיצים ומשקאות עתירי חלבון).

 פעילות גופנית:

יש להמשיך בפעילות השגרתית היומיומית על פי הנחיית צוות ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה.

 חשוב לזכור :

בעקבות הפגיעה עלולות להתעורר תגובות רגשיות שונות ולכל אדם דרך משלו להתמודד עם האירוע. אין חוקים לגבי מותר ואסור, מה “בסדר” ומה “אינו בסדר” . במרבית המקרים קיימת בתוכנו יכולת פנימית המאפשרת לנו להתמודד עם מצבי לחץ, אך לעיתים התגובות מחריפות עד כדי פגיעה בתפקוד היומי וגורמות לקשיי שינה, אי שקט, עצבנות, חרדה, דיכאון ועוד. במצב כזה מומלץ לפנות לקבלת סיוע מקצועי.

  להזכירך, כי ההמלצות הן כוללניות וייתכנו שינויים בהתאם למצבך!

      המלצות פרטניות יינתנו על ידי לאחר הכרתכם ובדיקתכם.