0544-788-499 א’, ד’ - 16:00-20:00

צלקות יכולות להפריע מאד למטופל, הן מבחינת מראה הצלקת, המרקם ותחושת גרד נלווית. אין אפשרות לשלוט בצלקות לחלוטין ולא ניתן לחזות את התוצאה הסופית שלהן, אולם כיום בזכות טכנולוגיות לייזר מתקדמות ניתן לנסות ולשפר את מראה הצלקת ולהקטין את התופעות הנלוות לצלקת.

לייזר לרב משמש כלי נוסף מעבר לטיפול כירורגי או לאחר טיפול כירורגי, לרב לייזר יכול להיות תחליף רק בצלקות קטנות או בנגעי עור ווסקולריים או כתמים. צלקות גדולות או כוויצות יש לרב לשלב בין טיפול כירורגי על ידי כירורג פלסטי וטיפול בלייזר כטיפול משלים.

למידע נוסף לגבי טיפולים כירורגים אפשריים לרבות כריתה בשלבים, Z פלסטיקה, תחליפי עור ומותחנים יש לפנות באתר למידע המפורט על אפשרויות אלו.

לייזר הוא מכשיר נוסף כחלק מטכנולוגיות קיימות שתפסו תאוצה במשך השנים ונמצא היום בחזית הטיפול בצלקות. על ידי שימוש נכון בלייזר ניתן לשפר את מראה הצלקת, המרקם שלה ותחושת הגרד הנלווית.

צלקות לא ניתנות לשליטה במאה אחוז ולא ניתן גם לחזות את התוצאה הסופית שלהן. ישנם מיקומים אנטומיים בגוף וגם סוגי עור שונים או היסטוריה גנטית של המטופל, אשר יכולים להראות על נטייה מסוימת להיווצרות צלקות.

באמצעות טיפול בלייזר ניתן לשלוט במידה מסוימת במראה הצלקת. לייזר הוא בעצם מכשיר נוסף כחלק מהרבה שיטות וטכנולוגיות קיימות שתפסו יותר תאוצה ונמצא כיום בחזית הטיפול בצלקות.

צלקות באזורים כמו קדמת בית חזה, כתף או גב נוטות להתרחב או להפוך להיות צלקות קלואידיות או היפרטרופיות (עם ריפוי יתר). בעיני המתבונן הן פחות אטרקטיביות או אפילו מכערות את המראה שאנחנו רגילים לראות.

עד לפני מספר שנים היתה נטיה לא לטפל בצלקות גדולות או להימנע מפעולה אפילו עד שנתיים מרגע האירוע שגרם לצלקת. ישנו ניסיון למנוע את ההיווצרות של הצלקת, על ידי טכנולוגיות שהוכחו כיעילות במניעה, למשל: חבישות לחץ, יריעות סיליקון, הזרקות סטרואידים, זריקות כימותרפיה מקומית, קרינה רדיולוגית או הקפאה של צלקות. ככל שנשתמש ביותר טכנולוגיות ואמצעים בצלקת שנוצרה כדי למנוע אותה, הסיכויים שלנו להצליח יותר טובים.

בשנים האחרונות נכנס השימוש של לייזר בטיפול בצלקות. לייזר זו שיטה שבה מקרינים אורכי גל שונים ובעזרת האנרגיה שלהם מייצרים כל מיני אפקטים על רקמת העור. אורכי גל שונים נקלטים ברקמה בצורה שונה, שימוש באור בצבע מסוים יכול להיקלט בצבע עור מסוים, ולכן היעילות שלו מאוד ממוקמת לאותו צבע. לדוגמא, לייזר בצבע אדום נמשך לצבע של שיער כהה.

הלייזרים האחרונים שיש בנמצא מסוגלים לטפל בתסמינים שצלקות מתאפיינות בהם. כירורגים פלסטיים מנסים להסיר, להקטין או להסתיר צלקות, שינוי צורת הצלקת, כריתת הצלקת, שינוי המיקום שלה או משיכה לכיוון קמטים שמסתירים אותה.

ישנם גורמים שפחות ניתנם לשליטה כמו למשל הצבע, המרקם, האדמומיות, העובי והאלסטיות שלהן. בכל גורם כזה אפשר היום לנסות ולהתאים את הלייזר המתאים לתכונות הצלקות, מכיוון שיש יותר מסוג לייזר אחד.

בניגוד לעבר, בו סברו כי לא ניתן לטפל בצלקת במשך שנתיים מהיווצרותה, היום ידוע כי ניתן לטפל גם בצלקות טריות וגם בצלקות ישנות שחשבו שלייזר כבר לא יעזור.

ישנו שימוש בשלושה סוגי לייזר עיקריים:

  1. PULSED DYE LASER אורך גל 585 – בעיקר להורדה של אדמומיות, גרד והפחתת תהליך דלקתי. השימוש בו כואב ודורש אלחוש מקומי.
  2. Q SWITCH ND YAG אורך גל 1064 – פוגע ברקמה ומשפר את האלסטיות שלה וחלק מהגובה שלה. מתאים יותר לילדים מכיוון שהוא אינו כואב.
  3. Fractional CO2 laser אורך גל 10600- נמצא שנים רבות אבל הרפואה הצליחה להבין את הדיוק שלו ושיפר את התוצאה. הוא יוצר מיקרו חורים קטנים וכך הרקמה בעצם מתחדשת מסביב לצלקת. החירור שובר את הצלקת ומשפר את האלסטיות שלה וגם את המרקם שלה. החירור יכול לשנות את עובי הצלקת. זהו טיפול כואב ויש צורך באלחוש עם משחה ובילדים לפעמים גם תחת טשטוש או הרדמה.
  4. IPL – מדובר המכשיר שתפקידו בעיקר לטפל באדמומיות של הצלקת. על ידי טיפול בכלי הדם השטחיים ניתן להגביל את האודם המקומי ושגשוש הצלקת כמו גם לטפל בגרד מקומי.

תהליך החלמה כואב במיקרו חורים, תוך כדי החורים ניתן להכניס כל מיני חומרים ולשלב טכנולוגיה נוספת כמו סטרואידים.

משך הטיפול וסיבוכים אפשריים

משך הטיפול לרוב אורך מספר דקות בודדות, בשטחים קטנים על ידי אלחוש מקומי במשחה או זריקה ניתן לטפל בקלות מאוד גדולה. זמן ההחלמה הוא קצר מאוד.

בדרך כלל, הטיפול הוא בסדרה של שניים עד חמישה טיפולים.

סיבוכים: כל צלקת יכולה להחמיר, הסיכוי לכך הוא נמוך מאד, אם בוחרים נכון את סוג הטיפול, כמו כן יכול להיווצר פצע חדש, ולכן חשוב לבחור את המטפל שיודע לטפל בסיבוך האפשרי.

בטיפול בצלקות לא מתאימים את הפציינט למכונה, אלא את הלייזר הנכון לפציינט ולסוג הצלקת , ולכן חשוב שהרופא המטפל יהיה מומחה בטיפול בלייזר ושברשותו סוגי לייזר שונים ומגוונים.

עובדות ונתונים נוספים :

  1. חשוב לבחור רופא עור או פלסטיקאי המתמחה בטיפול בלייזר, משום שמדובר בפרוצדורה רפואית לכל דבר.
  2. מניעת החמרה הצלקת נעשית לאחר שהפצע נרפא וישנה צלקת.
  3. ישנן צלקות שעמידות לכל אמצעי רפואי.
  4. חשוב להתאים את סוג הלייזר לסוג העור כדי לקבל תוצאה מיטבית.

ניתן לטפל גם בצלקות ישנות ולנסות לשפר את המראה שלהן.