0544-788-499 א’, ד’ - 16:00-20:00

סוגי טיפולים וחבישות

במרפאת הפצעים ניתן לקבל את כל סוגי הטיפולים הקיימים בישראל והמוכרים בחוק מטעם משרד הבריאות!. פרופ’ חייק יועץ מומחה של מרצה באקדמיה ובקורסי פצעים בארץ ובעולם. פרופ’ חייק היה מהראשונים בארץ להשתמש במקרופגים, בפוליהיל, פולימם ופריזמה כמו גם בלחץ שלילי. פרופ’ חייק עבר השתלמויות ומוביל דרך בטכניקות ואמצעי טיפול מגוונים כגון: חבישות מתקדמות (חבישות כסף, חבישות קולגן, אצות, הידרוקולואידים, פוליאורטנים ואחרי).  ניתן לקבל ייעוץ ,טיפול והדרכה, טיפול אחות פצע בבית במקרה הצורך, ותיאום עם חברות התרופות והחבישות וטיפול בעזרה מול קופות החולים

סוגי חבישות וטיפולים מקובלים:

טיפול מקומי בפצעים קשיי ריפוי:

הטיפול בפצעים קשיי ריפוי יכול לשלב טיפול מקומי שמרני ו/או טיפול כירורגי. במסגרת הטיפולים המקומיים מתבצעת רחצה של הפצע וחבישתו בהתאם למצבו של המטופל.

החלפת החבישה תתבצע בד”כ פעם ביום תלוי בסוג בטיפול שיבחר.

לפניך סקירה כללית של תכשירים שכיחים לטיפול בפצעים קשיי ריפוי וכוויות:

משחות

Flaminal

משחה חדישה המורכבת מאצות ואנזימים ספציפיים להרס דופן תאים בקטריאלים ופטריות.

נוסה לראשונה בארץ ביחידת הכוויות לטיפול בכוויות נרחבות של עד 70%, אך גם לטיפול בפצעים.

Flamazin=S.S.D =Silver Sulfa Diazin)=Silverol)

זוהי משחה לבנה שמעכבת התפתחות חיידקים והיא יעילה בעיקר  לכוויה מדרגה שנייה.

המשחה אינה גורמת לצריבה ונעימה למגע. תופעת הלוואי העיקרית של המשחה היא שינויים בספירת הכדוריות הלבנות – בדרך כלל זמנית והפיכה.

אין לתת אותה לחולים הרגישים לסולפא וחולים עם .G6PD

חולים הרגישים לסולפא יטופלו מקומית בהתאם להוראת רופא.

Threolone

משחה המורכבת משילוב של סטרואידים ואנטיביוטיקה (סינטומיצין), יעילה בעיקר לכוויות שטחיות מדרגה ראשונה. המשחה יעילה בעיקר בשלבי החלמה מתקדמים של הכוויה, שכן היא  משמשת כחומר שימון וריכוך העור ומדכאת את תופעת הגרד בעת תהליך הריפוי של הכוויה.

Polidine – Povidone Iodine

לא רצוי אך לפעמים נעשה שימוש בתכשיר במטופלים הרגישים לסולפא וסובלים מכוויות מדרגה שנייה ושלישית. כאשר משתמשים בו כהכנה לפני ניתוח מושג אפקט של חיטוי הפצע.

צטומג -cream cetomag

משחה  לבנה שומנית במיוחד הנספגת בקלות ובמהירות. מגינה על העור מפני יובש ומומלצת לשימוש יום-יומי בעיקר לאחר החלמה של הכוויות או מסביב למקום עם הפרשות שגורמות לגירוי בעור.

תמיסות

Natrium  Hypochloride –Eusol

החומר אסור לשימוש ואינו מומלץ לשימוש אלא בהוראת רופא. החומר הפעיל של התכשיר הינו היון הפעיל של הכלור, בעל ריח אופייני הדומה לאקונומיקה. הוא מעכב התפתחות של חיידקים באזור הכוויה. בטיפול זה יש שימוש רק בכוויה מזוהמת שלא ניתן לשלוט בזיהום לאחר וחומר זה עלול לפגוע בריפוי הפצעים.

Sulfa- sulfamylon

נוזל בעל פעילות אנטיביוטית ובעל כושר חדירות גבוהה בעיקר נגד חיידק הפסאודומונס. השימוש בו נעשה בעיקר לחולים עם זיהום מחיידק הפסאודומונס על הכוויה ולחולים לאחר השתלת עור.

אין לתת תרופה זו למי שרגיש לסולפא ולחולים עם G6PD .

Hydrocortisone

נוזל המכיל חומר סטרואידי ומשתמשים בו בעיקר בכוויה נקייה ובשלבי החלמה מתקדמים המאופיינים במוקדי כוויה שטרם נרפאו ובצמיחה פראית (היפרגרנולציה) של הרקמות חיבור הגורמת לצלקות (קולואידים).

Saline

הרטבות עם מים פיזיולוגים נעשות בכוויות בפנים מדרגה ראשונה  למשך שלושה  – ארבעה ימים ראשונים מהפגיעה.

סוגי חבישה נוספים

Gelonet/ Paranet – Vaseline Garze

תחבושת סטרילית עשויה 100% כותנה ארוגה. התחבושת ספוגה בפרפין רך והיא מיועדת לכוויות לאזורים מנותחים, חתכים, שפשופי עור ועוד.

יתרונה היא שאינה מאפשרת הדבקות החבישה לעור.

Foams

חבישות בעלות כושר ספיגה גבוה של הפרשות, ההפרשות “נכלאות” בתוך החבישה “ומיטת” הפצע נותרת לחה. (לדוגמה – Tielle plus, Polymem, PermaFoam, Ibutane)

וורסיבה XC

Versiva™ XC™

חבישת ג’ל קצף בטכנולוגיית הידרופייבר:

לטיפול בכל סוגי הפצעים בעלי הפרשה בינונית עד  מרובה.

פצעים אקוטיים כגון: פצעי ניתוח, פצעי טראומה, כוויות מדרגה שניה ופצעים כרוניים כגון: פצעי לחץ, כיבים ורידים וסוכרתים ועוד.

אופן פעולת החבישה: תודות לטכנולוגיית ההידרופייבר הייחודית, כאשר החבישה באה במגע עם ההפרשות מתחילה ספיגה אנכית מהירה ישירות לסיבים תוך מניעת ספיגה צידית ונעילת ההפרשות. בקטריות מזיקות ואנזימים מפרקי רקמה המצויים בהפרשות נלכדים בתוך הסיבים ונוצר מעטה ג’ל שקוף בעל חוזק גבוה שאינו מתפרק. הג’ל יוצר מגע צמוד עם מיטת הפצע ובכך מקטין את האפשרות להיווצרות חללים שבהם בקטריות מזיקות יכולות לשגשג תוך שמירה על לחות מאוזנת וסביבת ריפוי לחה.

הוראות שימוש: יש לנקות את הפצע במים פיזיולוגיים – Saline, לייבש את העור מסביב לפצע. יש לבחור חבישה בגודל מתאים. החבישה דקה וגמישה בעלת כושר ספיגה גבוה נוחה במיוחד וניתנת לגזירה ולהתאמה לאזורים קשים  להדבקה.

ניתן להשאיר חבישת וורסיבה XC עד 7 ימים על הפצע.

החבישה ניתנת להזמנה עם שוליים דביקים וללא שוליים דביקים.

תודות לטכנולוגיית ההידרופייבר, חבישת וורסיבה XC היא החבישה היחידה שנועדה במיוחד לשילוב עם חבישות אקווסל ואקווסלAG  . כאשר הפצע מזוהם או בסכנה להתפתחות זיהום, חבישת אקווסלAG היא החבישה המתאימה ביותר לשילוב עם חבישת וורסיבהXC .

תודות לפרופיל הנמוך של חבישת  וורסיבה XC היא מתאימה במיוחד מתחת לחבישת לחץ מסוג Surepress®.

שורפרס ®SurePress

 

 

 

תחבושת לחץ לכיבים ורידיים

שורפרס הנה תחבושת אלסטית המכילה כותנה/ויסקוזה, ניילון ולייקרה. בעזרת קו אמצע צהוב ושני סימני הארכה מלבניים לממדי קרסול שונים ניתן להבטיח פעולה מבוקרת של חבישת לחץ.

מתיחה של המלבנים הקטנים לריבועים פירושה הארכה של 50%, הדרושה להשגת לחץ של 40 mmHg על קרסוליים בהיקף של 18-26 ס”מ.

מתיחה של המלבנים הגדולים לריבועים פירושה הארכה של 75% הדרושה להשגת לחץ של 40 mmHg על קרסוליים בהיקף של מעל 26 ס”מ.

קו האמצע מהווה סימן ל-50% חפיפה של התחבושת. Lycra® הוא סימן מסחרי רשום של INVIST Technologies S.a.r.l.

שורפרס  – רפידה

רפידת שורפרס – רפידה סופגת רכה, לא ארוגה שתוכננה ספציפית לשימוש עם תחבושות לחץ. ניתן להשתמש בה מתחת לתחבושת לחץ גבוה –  שורפרס כדי לסייע לחלוקת הלחץ המדורג ולהגן על חלקים רגישים כגון בליטה באזור השוק וגיד אכילס. הרפידה אף תספוג עודפי הפרשות אם ישנן, מהחבישה המונחת על הכיב.

קומבידרם:      :CombiDerm®

חבישה שמשלבת את חומר הספיגה הנמצא בחיתולים עם החומר ההידרוקולואידי שבגרנופלקס. טכנולוגיה ייחודית  המאפשרת ספיגה גבוהה, נעילת ההפרשות בחבישה כדי להרחיק את ההפרשות מהעור סביב הפצע ושמירה על סביבה לחה האידיאלית לריפוי פצעים.

לטיפול בכל סוגי הפצעים בעלי הפרשה בינונית.

הרכב החבישה: חבישת קומבידרם מורכבת מגרנופלקס דק במיוחד שבמרכזו פד לא נדבק שמורכב מחלקיקים הידרוקולואידים מעורבים עם פולימר אקרילי (החומר הסינתטי שבחיתולים). השכבה החיצונית עשויה מפוליאוריטן פילם, אטומה למים ולמעבר חיידקים וכך מספקת הגנה לפצע.

אופן פעולת החבישה: מרכז החבישה הלא נדבק עשוי מחלקיקים הידרוקולאידים וסינתטים שסופגים ונועלים את ההפרשות בתוכם על ידי התרחבות ,התעבות והפיכה לג’ל. בתהליך זה נשמרת סביבה לחה ההכרחית לתהליך ריפוי פצעים.

חבישת קומבידרם מומלצת במיוחד לטיפול בכיבים ורידים מתחת לתחבושת לחץ גבוה כגון SurePress® (עד 40 מ”מ כספית) בגלל תכונת החזקת ההפרשות.

הוראות שימוש: יש לנקות את הפצע במים פיזיולוגים –Saline , לייבש את העור סביב הפצע, יש לבחור חבישת קומבידרם בגודל מתאים כך שמרכז החבישה יכסה את הפצע.

החלפת החבישה כאשר נראית רטיבות במרכז החבישה או לאחר 7 ימים.

קלטוסטט Kaltostat® : חבישה העשויה מאצות ים.

הרכב החבישה: 80% קלציום ו- 20% סודיום. חומצה גליורונית וחומצה מניורונית ביחס של 1:2 בהתאמה.

לטיפול בכל סוגי הפצעים כגון: פצעי לחץ, כיבים ורידים עורקים וסוכרתים, כוויות, פצעי ניתוח, פצעים סרטנים, פצעי טראומה, פיסטולות, פצעים מזוהמים ועוד בעלי הפרשה בינונית עד רבה.

החבישה סופגת בממוצע עד פי 15 ממשקלה.

כמו כן חבישת קלטוסטט הנה בעלת תכונות המוסטטיות ומשמשת לעצירת דימומים קלים.

אופן פעולת החבישה: כאשר הקלטוסטט מונח על הפצע הוא סופג את הפרשות הפצע לתוך ולבין סיבי החבישה. מתקיים שיחלוף יונים בין יוני הסודיום בהפרשות הפצע לבין יוני הקלציום בסיבי הקלטוסטט.

סיבי הקלטוסטט הופכים לג’ל צמיג ויציב. הג’ל מכסה את פני הפצע וכך שומר על סביבה לחה האידיאלית לריפוי פצעים.

היחס בין החומצות גורם לצמיגות הג’ל שנוצר.

בפצעים מדממים ריבוי יוני הקלציום עקב שיחלוף היונים תורם לעידוד פעילות נוגדני הקרישה וכך לעצירת הדימום. כמו כן מטריצת הסיבים מספקת משטח נוח לעידוד הקרישה.

הוראות שימוש: יש לנקות את הפצע במים פיזיולוגים – Saline, לייבש את העור סביב הפצע, יש להתאים את חבישת הקלטוסטט בדיוק לגודל הפצע על ידי קיפול או גזירה ולהניח אותו יבש על הפצע. יש להשתמש בחבישה משנית. מומלץ לכסות את הקלטוסטט בגרנופלקס או בקומבידרם. בפצעים מפרישים מאוד שתדירות החלפת הקלטוסטט  היא לפחות פעם ביום ניתן לכסות את הקלטוסטט בפד גזה. יש להחליף את הקלטוסטט לפי הוראות החלפה של החבישה המשנית.

במידה והקלטוסטט לא נהפך לג’ל סימן שאין הרבה הפרשות מהפצע, על מנת להסיר את הקלטוסטט יש להספיג אותו ב- Saline ולהמשיך לטפל בפצע בחבישה הידרוקולואידית מסוג גרנופלקס או קומבידרם בהתאם להפרשות הפצע.

קרבופלקס: CarboFlex™ – חבישה מפחם פעיל לספיגה ונטרול ריחות רעים.

הרכב החבישה: חבישת קרבופלקס מורכבת מ-5  שכבות. שכבה ראשונה שבאה במגע עם הפצע מורכבת משילוב של 70% קלטוסטט ו- 30% אקווסל, שכבה שניה עשויה מפילם מסוג EMA, שכבה שלישית עשויה מפחם פעיל, שכבה רביעית פד סופג ושכבה חמישית עשויה מפילם  מסוג EMA.

אופן פעולת החבישה: השכבה הבאה במגע עם הפצע מכילה קלטוסטט ואקווסל, שמאפשרים ספיגה גבוהה של ההפרשות תוך שמירה על סביבה לחה ונעילת ההפרשות הרחק מהפצע והעור סביבו. כל 4 השכבות הנותרות בנויות כך: בתוך שרוול מפילם מסוג EMA נמצא פחם פעיל מדור חדש לספיגה ונטרול הריחות, ופד מיוחד להגברת הספיגה. השרוול בנוי כך שהחלק שפונה לשכבת האקווסל והקלטוסטט מונע חדירה של הפרשות כלפי מעלה לכיוון הפחם, והחלק העליון ביותר בחבישה מונע חלחול של ההפרשות החוצה.

הוראות שימוש: יש לנקות את הפצע במים פיזיולוגים – Saline, לייבש את העור סביב הפצע, יש לבחור חבישת קרבופלקס בגודל 3 ס”מ לפחות מעבר לשולי הפצע, כשהצד עם הסיבים מונח על הפצע.

יש להצמיד את החבישה לפצע בסרט הדבקה, אין צורך בחבישה משנית בגלל השכבה העליונה שעשויה מפילם מיוחד מסוג EMA .

זמן ההחלפה כאשר ההפרשה או הריח מחלחלים דרך השכבה העליונה, או עד 3 ימים.

Hydrogel

חבישה העשויה ברובה ממים ובכך נותנת את התכונה הג’לטינית ומאפשרת הטריה של הפצע ושמירה על לחות האזור.(לדוגמה – GranuGel, Hydrosorb)

גרנוג’ל:

GranuGel®

הרכב: Sodium Carboxymethylcellulose, Pectin, Propylene Glycol, Water

עשוי בצורת ג’ל על בסיס מים, כדי להחדיר לחות גבוהה לפצעים נקרוטים (שחורים או צהובים), וכך להגביר את רמת הלחות והאוטוליזה בפצע ולסייע בהסרת הרקמה הנימקית.

כמו כן גרנוג’ל מיועד לטיפול בפצעים משגשגים שטחיים או עמוקים.

אופן השימוש: יש למרוח שכבה דקה של הג’ל על רקמת הפצע ולכסות עם חבישות גרנופלקס, קומבידרם, קלטוסטט, אקווסל בהתאם לכמות ההפרשות מהפצע.

גרנופלקס פסטה:

GranuFlex® Paste

הרכב: Sodium Carboxymethylcellulose, Pectin, Mineral oil

מיועדת למילוי פצעים עמוקים בשלב הגרנולציה מתחת לחבישות גרנופלקס. מאפשרת מגע של החלקיקים ההידרוקולואידים עם כל מצע הפצע.

אופן השימוש: יש למלא את החלל הפצע עד לחצי מעומקו עם גרנופלקס פסטה, ומעל לכסות את הפצע עם חבישות גרנופלקס.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hydrocoloid

חבישה המכילה תוספת פקטין או ג’לטין ,מגיעה בצורה של משחה, יריעה או אבקה. (לדוגמה – (Granuflex, Comfeel, Hydrocoll

חבישות שקופות

מדבקות שקופות המאפשרות אידוי מים ומעבר חמצן.

(לדוגמה –  Opsite, Tegaderm , Hydrofilm)

חבישות סופגות לא ספוגיות

חבישות העשויות מאצות ים  וחבישת הידרופייבר בעלות  כושר ספיגה גבוה של הפרשות. הן סופחות את ההפרשות ומותירות את מיטת הפצע לחה,.

(לדוגמה –  , Silvercel, Keltoatat, Sorbalgon , Hydrofiber = Aquacell)

הרכב החבישה : החבישה עשויה מ- Sodium Carboxymethylcellulose  בתוספת 1.2% יוני כסף.

לטיפול בכל סוגי הפצעים המזוהמים ו/או פצעים בסיכון להתפתחות זיהום כגון: כיבים רגליים ורידים סוכרתיים ועורקיים, כוויות דרגה שניה,פצעי לחץ,פצעי ניתוח פתוחים ועוד.

אופן פעולת החבישה: החבישה פועלת באותה טכנולוגיה הייחודית לאקווסל. בעלת כושר ספיגה גבוה במיוחד, מפחיתה את סכנת המסרציה,  כולאת ומרחיקה את ההפרשות על תכולתן (בקטריות, פרוטאזות ועוד) מהפצע הופכת לג’ל המכסה את פני הפצע, מונע היוצרות חללים המאפשרים צמיחת חיידקים ושומר על סביבת ריפוי לחה. יוני הסודיום שבהפרשת הפצע נקשרים לחבישה וגורמים לשחרור של יוני כסף מתוך סיבי החבישה. יוני הכסף שמפוזרים בצורה שווה בחבישה, נשארים זמינים לאורך זמן בסביבה הלחה וקוטלים טווח רחב של מיקרואורגניזמים כגון: חיידקים איירובים ואנאיירוביים, MRSA, Pseudomonas Aeruginosa, VRE 3 סוגי Candida  ועוד…

החבישה שומרת על שלמותה במצב יבש ורטוב, היא מהווה מחסום בקטריאלי ומקטינה את הסיכון להפצת מיקרובים באוויר ואת הסיכון לזיהום צולב בזמן החלפת חבישה.

הוראות שימוש: יש לנקות את הפצע במים פיזיולוגיים – Saline, לייבש את העור מסביב לפצע. יש לבחור חבישה בגודל 1 ס”מ לפחות מעבר לשולי הפצע. בפצע עמוק, יש למלא כ 80% מחלל הפצע ולהשאיר 2.5 ס”מ מהרצועה כדי להקל על ההסרה.

ניתן לגזור את החבישה לפי הצורך, יש להניח חבישה משנית כגון: גרנופלקס, גרנופלקס דק במיוחד, קומבידרם או פד גזה.

בפצעים יבשים ניתן להרטיב את החבישה בסליין מעל אזור הפצע בלבד.

ניתן להשאיר חבישת אקווסל Ag עד 7 ימים על הפצע. בכוויות עד 14 יום.

יש להחליף בהתאם להוראות החלפה של החבישה המשנית.

לכוויות בדרגה שניה : יש לנקות את אזור הכוויה (לפי הפרוטוקול המקובל), ולהניח חבישת האקווסל Ag שתכסה לפחות 5 ס”מ מהעור המקיף את הכוויה . יש לכסות בפד סופג סטרילי ולהצמיד אותה למקומה בסרט דביק.

יש להסיר מדי פעם את החבישה המכסה ולבדוק את חבישת האקווסל Ag כשהיא נותרת במקומה על הכוויה. המאפיין הרצוי בבדיקה זו הוא הצמדות חבישת האקווסל Ag לפצע הכוויה והתקשותה.

עם היווצרות אפיתל חדש על פצע הכוויה תינתק החבישה מהפצע או שאפשר יהיה להסירה בקלות. אפשר להשאיר את חבישת אקווסל Ag במקומה עד 14 יום.

*יש לציין כי  בחלק מסוגי החבישה קיימת תוספת של  יוני כסף למניעת זיהומים.

קולגן – PRIZMA

משמש לגישור וריפוי פצעים קשיי ריפוי. החבישה מכילה קולגן ויוני כסף ומשמשת כמצע לגדילת הרקמה לכיסוי הפצע. נחשבת לאחת מהחבישות המתקדמות ביותר בשימוש. הגיעה רק לאחרונה לשימוש בישראל.

טיפול בלחץ שלילי – V.A.C.

טיפול בלחץ שלילי היום הוא טיפול מקובל וניתן לקבל אותו גם כטיפול ביתי ממרבית קופות החולים לאחר תיאום ואישור מומחה. הטיפול מקטין את הזיהום המקומי ומונע אותו, מחיש את הריפוי על ידי הלחץ השלילי, יצירת כלי דם, צמצום נפח ושטח הפצע. ניתן על ידי טיפול זה לגרום לצמיחה של רקמת חיבור ולפעמים אף למנוע קטיעה של רגל כאשר גיד או עצם חשופים. את הטיפול יש לבצע רק לאחר ניקוי הפצע בהטרייה כימית, ביולוגית, אנזימתית או כירורגית.  הטיפול נמצא בשימוש במרפאה וניתן גם לאשר דרך מרפאת הפצעים את הטיפול כטיפול ביתי מטעם קופות החולים. יש להזהר בשימוש במכשיר זה במקרה של נוגדי קרישה, גידולים, קרבה לכלי דם גדולים, קיום של פיסטולה. רק לאחר בדיקה תבדק האפשרות והתאמתכם לטיפול זה.

מקרופגים – טיפול אשר הייתי שותף בשימוש הראשוני והפרסום בספרות הרפואית העולמית. מתאים לפצעים קשיי ריפוי. בטיפול זה עושים שימוש באחד ממרכיבי הדם החשובים ביותר לריפוי הפצע וניתן להשיג כיסוי של פצעים עמידים לטיפול. גם במקרה זה רק לאחר בדיקתכם יהיה ניתן להעריך אם אתם מתאימים לטיפול. ניתן לקבל הפנייה או המלצה לקופות החולים לקבלת הטיפול.

פוליהיל – תרופה שיצאה לאחרונה משמשת לריפוי פצעים קשיי ריפוי ואפילו מאפשרת כיסוי עצם וגיד במקרים הקשים ביותר. קיים שימוש רב לאחרונה עם הצלחה בטיפול בתכשיר זה. תוכלו לקבל הפנייה ותיאום עם החברה לקבלת הטיפול במידה ותמצאו מתאימים לטיפול.

Misonix’s BoneScalpel – מכשיר להטריה של פצעים וכוויות בעזרת אולטראסאונד –

מכשיר יעיל וחדש להטריה וניקוי של פצעים, כוויות, והרס גרמי.

מבוסס על טכנולוגית אולטראסאונד ומשמש גם בניתוחים אורטופדים והטריות של פצעים כרוניים.


Versajet – סכין מים

טכנולוגיה חדישה המאפשרת חיתוך ושיוף צלקות, עור או פצעים. משמש להטריה או חידוש העור באופן סלקטיבי ללא “זריעת חידקים” בזמן הניקוי. נמצא בשימוש מזה מספר שנים. הוכשרתי וטיפלתי בחולים במכשיר זה במהלך התמחותי בקנדה וכרגע גם בישראל.


סוגי טיפולים וחבישות

במרפאת הפצעים ניתן לקבל את כל סוגי הטיפולים הקיימים בישראל והמוכרים בחוק מטעם משרד הבריאות!. פרופ’ חייק יועץ מומחה של מרצה באקדמיה ובקורסי פצעים בארץ ובעולם. פרופ’ חייק היה מהראשונים בארץ להשתמש במקרופגים, בפוליהיל, פולימם ופריזמה כמו גם בלחץ שלילי. פרופ’ חייק עבר השתלמויות ומוביל דרך בטכניקות ואמצעי טיפול מגוונים כגון: חבישות מתקדמות (חבישות כסף, חבישות קולגן, אצות, הידרוקולואידים, פוליאורטנים ואחרי). ניתן לקבל ייעוץ ,טיפול והדרכה, טיפול אחות פצע בבית במקרה הצורך, ותיאום עם חברות התרופות והחבישות וטיפול בעזרה מול קופות החולים

סוגי חבישות וטיפולים מקובלים:

טיפול מקומי בפצעים קשיי ריפוי:

wound-img1
הטיפול בפצעים קשיי ריפוי יכול לשלב טיפול מקומי שמרני ו/או טיפול כירורגי. במסגרת הטיפולים המקומיים מתבצעת רחצה של הפצע וחבישתו בהתאם למצבו של המטופל.

החלפת החבישה תתבצע בד”כ פעם ביום תלוי בסוג בטיפול שיבחר.

לפניך סקירה כללית של תכשירים שכיחים לטיפול בפצעים קשיי ריפוי וכוויות:

משחות

Flaminal

wound-img2משחה חדישה המורכבת מאצות ואנזימים ספציפיים להרס דופן תאים בקטריאלים ופטריות.

נוסה לראשונה בארץ ביחידת הכוויות לטיפול בכוויות נרחבות של עד 70%, אך גם לטיפול בפצעים.

wound-img3
זוהי משחה לבנה שמעכבת התפתחות חיידקים והיא יעילה בעיקר לכוויה מדרגה שנייה.

המשחה אינה גורמת לצריבה ונעימה למגע. תופעת הלוואי העיקרית של המשחה היא שינויים בספירת הכדוריות הלבנות – בדרך כלל זמנית והפיכה.

אין לתת אותה לחולים הרגישים לסולפא וחולים עם .G6PD
חולים הרגישים לסולפא יטופלו מקומית בהתאם להוראת רופא.

Threolone

wound-img4
משחה המורכבת משילוב של סטרואידים ואנטיביוטיקה (סינטומיצין), יעילה בעיקר לכוויות שטחיות מדרגה ראשונה. המשחה יעילה בעיקר בשלבי החלמה מתקדמים של הכוויה, שכן היא משמשת כחומר שימון וריכוך העור ומדכאת את תופעת הגרד בעת תהליך הריפוי של הכוויה

Polidine – Povidone Iodine

wound-img5
לא רצוי אך לפעמים נעשה שימוש בתכשיר במטופלים הרגישים לסולפא וסובלים מכוויות מדרגה שנייה ושלישית. כאשר משתמשים בו כהכנה לפני ניתוח מושג אפקט של חיטוי הפצע.

wound-img6

צטומג -cream cetomag

משחה לבנה שומנית במיוחד הנספגת בקלות ובמהירות. מגינה על העור מפני יובש ומומלצת לשימוש יום-יומי בעיקר לאחר החלמה של הכוויות או מסביב למקום עם הפרשות שגורמות לגירוי בעור.

תמיסות

Natrium Hypochloride –Eusol

wound-img7
החומר אסור לשימוש ואינו מומלץ לשימוש אלא בהוראת רופא. החומר הפעיל של התכשיר הינו היון הפעיל של הכלור, בעל ריח אופייני הדומה לאקונומיקה. הוא מעכב התפתחות של חיידקים באזור הכוויה. בטיפול זה יש שימוש רק בכוויה מזוהמת שלא ניתן לשלוט בזיהום לאחר וחומר זה עלול לפגוע בריפוי הפצעים.

 

Sulfa- sulfamylon

נוזל בעל פעילות אנטיביוטית ובעל כושר חדירות גבוהה בעיקר נגד wound-img8חיידק הפסאודומונס. השימוש בו נעשה בעיקר לחולים עם זיהום מחיידק הפסאודומונס על הכוויה ולחולים לאחר השתלת עור.

אין לתת תרופה זו למי שרגיש לסולפא ולחולים עם G6PD

Hydrocortisone

wound-img9
נוזל המכיל חומר סטרואידי ומשתמשים בו בעיקר בכוויה נקייה ובשלבי החלמה מתקדמים המאופיינים במוקדי כוויה שטרם נרפאו ובצמיחה פראית (היפרגרנולציה) של הרקמות חיבור הגורמת לצלקות (קולואידים).

wound-img10

Saline

הרטבות עם מים פיזיולוגים נעשות בכוויות בפנים מדרגה ראשונה למשך שלושה – ארבעה ימים ראשונים מהפגיעה.

סוגי חבישה נוספים
Gelonet/ Paranet – Vaseline Garze

wound-img11wound-img12wound-img13
תחבושת סטרילית עשויה 100% כותנה ארוגה. התחבושת ספוגה בפרפין רך והיא מיועדת לכוויות לאזורים מנותחים, חתכים, שפשופי עור ועוד.

יתרונה היא שאינה מאפשרת הדבקות החבישה לעור

Foams

wound-img14
חבישות בעלות כושר ספיגה גבוה של הפרשות, ההפרשות “נכלאות” בתוך החבישה “ומיטת” הפצע נותרת לחה. (לדוגמה – Tielle plus, Polymem, PermaFoam, Ibutane

וורסיבה XC
Versiva™ XC™
חבישת ג’ל קצף בטכנולוגיית הידרופייבר:

wound-img15
לטיפול בכל סוגי הפצעים בעלי הפרשה בינונית עד מרובה.

פצעים אקוטיים כגון: פצעי ניתוח, פצעי טראומה, כוויות מדרגה שניה ופצעים כרוניים כגון: פצעי לחץ, כיבים ורידים וסוכרתים ועוד.

אופן פעולת החבישה: תודות לטכנולוגיית ההידרופייבר הייחודית, כאשר החבישה באה במגע עם ההפרשות מתחילה ספיגה אנכית מהירה ישירות לסיבים תוך מניעת ספיגה צידית ונעילת ההפרשות. בקטריות מזיקות ואנזימים מפרקי רקמה המצויים בהפרשות נלכדים בתוך הסיבים ונוצר מעטה ג’ל שקוף בעל חוזק גבוה שאינו מתפרק. הג’ל יוצר מגע צמוד עם מיטת הפצע ובכך מקטין את האפשרות להיווצרות חללים שבהם בקטריות מזיקות יכולות לשגשג תוך שמירה על לחות מאוזנת וסביבת ריפוי לחה.

הוראות שימוש: יש לנקות את הפצע במים פיזיולוגיים – Saline, לייבש את העור מסביב לפצע. יש לבחור חבישה בגודל מתאים. החבישה דקה וגמישה בעלת כושר ספיגה גבוה נוחה במיוחד וניתנת לגזירה ולהתאמה לאזורים קשים להדבקה.

ניתן להשאיר חבישת וורסיבה XC עד 7 ימים על הפצע.

החבישה ניתנת להזמנה עם שוליים דביקים וללא שוליים דביקים.

תודות לטכנולוגיית ההידרופייבר, חבישת וורסיבה XC היא החבישה היחידה שנועדה במיוחד לשילוב עם חבישות אקווסל ואקווסלAG . כאשר הפצע מזוהם או בסכנה להתפתחות זיהום, חבישת אקווסלAG היא החבישה המתאימה ביותר לשילוב עם חבישת וורסיבהXC .

תודות לפרופיל הנמוך של חבישת וורסיבה XC היא מתאימה במיוחד מתחת לחבישת לחץ מסוג Surepress®.

שורפרס ®SurePress

תחבושת לחץ לכיבים ורידיים

שורפרס הנה תחבושת אלסטית המכילה כותנה/ויסקוזה, ניילון ולייקרה. בעזרת קו אמצע צהוב ושני סימני הארכה מלבניים לממדי קרסול שונים ניתן להבטיח פעולה מבוקרת של חבישת לחץ.

מתיחה של המלבנים הקטנים לריבועים פירושה הארכה של 50%, הדרושה להשגת לחץ של 40 mmHg על קרסוליים בהיקף של 18-26 ס”מ.

מתיחה של המלבנים הגדולים לריבועים פירושה הארכה של 75% הדרושה להשגת לחץ של 40 mmHg על קרסוליים בהיקף של מעל 26 ס”מ.

קו האמצע מהווה סימן ל-50% חפיפה של התחבושת. Lycra® הוא סימן מסחרי רשום של INVIST Technologies S.a.r.l.

שורפרס – רפידה

רפידת שורפרס – רפידה סופגת רכה, לא ארוגה שתוכננה ספציפית לשימוש עם תחבושות לחץ. ניתן להשתמש בה מתחת לתחבושת לחץ גבוה – שורפרס כדי לסייע לחלוקת הלחץ המדורג ולהגן על חלקים רגישים כגון בליטה באזור השוק וגיד אכילס. הרפידה אף תספוג עודפי הפרשות אם ישנן, מהחבישה המונחת על הכיב

קומבידרם: :CombiDerm®

חבישה שמשלבת את חומר הספיגה הנמצא בחיתולים עם החומר ההידרוקולואידי שבגרנופלקס. טכנולוגיה ייחודית המאפשרת ספיגה גבוהה, נעילת ההפרשות בחבישה כדי להרחיק את ההפרשות מהעור סביב הפצע ושמירה על סביבה לחה האידיאלית לריפוי פצעים.

לטיפול בכל סוגי הפצעים בעלי הפרשה בינונית.

הרכב החבישה: חבישת קומבידרם מורכבת מגרנופלקס דק במיוחד שבמרכזו פד לא נדבק שמורכב מחלקיקים הידרוקולואידים מעורבים עם פולימר אקרילי (החומר הסינתטי שבחיתולים). השכבה החיצונית עשויה מפוליאוריטן פילם, אטומה למים ולמעבר חיידקים וכך מספקת הגנה לפצע.

אופן פעולת החבישה: מרכז החבישה הלא נדבק עשוי מחלקיקים הידרוקולאידים וסינתטים שסופגים ונועלים את ההפרשות בתוכם על ידי התרחבות ,התעבות והפיכה לג’ל. בתהליך זה נשמרת סביבה לחה ההכרחית לתהליך ריפוי פצעים.

חבישת קומבידרם מומלצת במיוחד לטיפול בכיבים ורידים מתחת לתחבושת לחץ גבוה כגון SurePress® (עד 40 מ”מ כספית) בגלל תכונת החזקת ההפרשות.

הוראות שימוש: יש לנקות את הפצע במים פיזיולוגים –Saline , לייבש את העור סביב הפצע, יש לבחור חבישת קומבידרם בגודל מתאים כך שמרכז החבישה יכסה את הפצע.

החלפת החבישה כאשר נראית רטיבות במרכז החבישה או לאחר 7 ימים.

קלטוסטט Kaltostat® : חבישה העשויה מאצות ים.

wound-img17
הרכב החבישה: 80% קלציום ו- 20% סודיום. חומצה גליורונית וחומצה מניורונית ביחס של 1:2 בהתאמה.

לטיפול בכל סוגי הפצעים כגון: פצעי לחץ, כיבים ורידים עורקים וסוכרתים, כוויות, פצעי ניתוח, פצעים סרטנים, פצעי טראומה, פיסטולות, פצעים מזוהמים ועוד בעלי הפרשה בינונית עד רבה.

החבישה סופגת בממוצע עד פי 15 ממשקלה.

כמו כן חבישת קלטוסטט הנה בעלת תכונות המוסטטיות ומשמשת לעצירת דימומים קלים.

אופן פעולת החבישה: כאשר הקלטוסטט מונח על הפצע הוא סופג את הפרשות הפצע לתוך ולבין סיבי החבישה. מתקיים שיחלוף יונים בין יוני הסודיום בהפרשות הפצע לבין יוני הקלציום בסיבי הקלטוסטט.

סיבי הקלטוסטט הופכים לג’ל צמיג ויציב. הג’ל מכסה את פני הפצע וכך שומר על סביבה לחה האידיאלית לריפוי פצעים.

היחס בין החומצות גורם לצמיגות הג’ל שנוצר.

בפצעים מדממים ריבוי יוני הקלציום עקב שיחלוף היונים תורם לעידוד פעילות נוגדני הקרישה וכך לעצירת הדימום. כמו כן מטריצת הסיבים מספקת משטח נוח לעידוד הקרישה.

הוראות שימוש: יש לנקות את הפצע במים פיזיולוגים – Saline, לייבש את העור סביב הפצע, יש להתאים את חבישת הקלטוסטט בדיוק לגודל הפצע על ידי קיפול או גזירה ולהניח אותו יבש על הפצע. יש להשתמש בחבישה משנית. מומלץ לכסות את הקלטוסטט בגרנופלקס או בקומבידרם. בפצעים מפרישים מאוד שתדירות החלפת הקלטוסטט היא לפחות פעם ביום ניתן לכסות את הקלטוסטט בפד גזה. יש להחליף את הקלטוסטט לפי הוראות החלפה של החבישה המשנית.

במידה והקלטוסטט לא נהפך לג’ל סימן שאין הרבה הפרשות מהפצע, על מנת להסיר את הקלטוסטט יש להספיג אותו ב- Saline ולהמשיך לטפל בפצע בחבישה הידרוקולואידית מסוג גרנופלקס או קומבידרם בהתאם להפרשות הפצע.

קרבופלקס: CarboFlex™ – חבישה מפחם פעיל לספיגה ונטרול ריחות רעים.

הרכב החבישה: חבישת קרבופלקס מורכבת מ-5 שכבות. שכבה ראשונה שבאה במגע עם הפצע מורכבת משילוב של 70% קלטוסטט ו- 30% אקווסל, שכבה שניה עשויה מפילם מסוג EMA, שכבה שלישית עשויה מפחם פעיל, שכבה רביעית פד סופג ושכבה חמישית עשויה מפילם מסוג EMA.

אופן פעולת החבישה: השכבה הבאה במגע עם הפצע מכילה קלטוסטט ואקווסל, שמאפשרים ספיגה גבוהה של ההפרשות תוך שמירה על סביבה לחה ונעילת ההפרשות הרחק מהפצע והעור סביבו. כל 4 השכבות הנותרות בנויות כך: בתוך שרוול מפילם מסוג EMA נמצא פחם פעיל מדור חדש לספיגה ונטרול הריחות, ופד מיוחד להגברת הספיגה. השרוול בנוי כך שהחלק שפונה לשכבת האקווסל והקלטוסטט מונע חדירה של הפרשות כלפי מעלה לכיוון הפחם, והחלק העליון ביותר בחבישה מונע חלחול של ההפרשות החוצה.

הוראות שימוש: יש לנקות את הפצע במים פיזיולוגים – Saline, לייבש את העור סביב הפצע, יש לבחור חבישת קרבופלקס בגודל 3 ס”מ לפחות מעבר לשולי הפצע, כשהצד עם הסיבים מונח על הפצע.

יש להצמיד את החבישה לפצע בסרט הדבקה, אין צורך בחבישה משנית בגלל השכבה העליונה שעשויה מפילם מיוחד מסוג EMA .

זמן ההחלפה כאשר ההפרשה או הריח מחלחלים דרך השכבה העליונה, או עד 3 ימים.

Hydrogel

wound-img18
חבישה העשויה ברובה ממים ובכך נותנת את התכונה הג’לטינית ומאפשרת הטריה של הפצע ושמירה על לחות האזור.(לדוגמה – GranuGel, Hydrosorb)

גרנוג’ל:GranuGel®

הרכב: Sodium Carboxymethylcellulose, Pectin, Propylene Glycol, Water

עשוי בצורת ג’ל על בסיס מים, כדי להחדיר לחות גבוהה לפצעים נקרוטים (שחורים או צהובים), וכך להגביר את רמת הלחות והאוטוליזה בפצע ולסייע בהסרת הרקמה הנימקית.

כמו כן גרנוג’ל מיועד לטיפול בפצעים משגשגים שטחיים או עמוקים.

אופן השימוש: יש למרוח שכבה דקה של הג’ל על רקמת הפצע ולכסות עם חבישות גרנופלקס, קומבידרם, קלטוסטט, אקווסל בהתאם לכמות ההפרשות מהפצע

גרנופלקס פסטה: GranuFlex® Paste

wound-img19
הרכב: Sodium Carboxymethylcellulose, Pectin, Mineral oil

מיועדת למילוי פצעים עמוקים בשלב הגרנולציה מתחת לחבישות גרנופלקס. מאפשרת מגע של החלקיקים ההידרוקולואידים עם כל מצע הפצע.

אופן השימוש: יש למלא את החלל הפצע עד לחצי מעומקו עם גרנופלקס פסטה, ומעל לכסות את הפצע עם חבישות גרנופלקס

Hydrocoloid

wound-img20
חבישה המכילה תוספת פקטין או ג’לטין ,מגיעה בצורה של משחה, יריעה או אבקה. (לדוגמה – (Granuflex, Comfeel, Hydrocoll

חבישות שקופות

wound-img21
מדבקות שקופות המאפשרות אידוי מים ומעבר חמצן.

(לדוגמה – Opsite, Tegaderm , Hydrofilm)

חבישות סופגות לא ספוגיות

חבישות העשויות מאצות ים וחבישת הידרופייבר בעלות כושר ספיגה גבוה של הפרשות. הן סופחות את ההפרשות ומותירות את מיטת הפצע לחה,.

(לדוגמה – , Silvercel, Keltoatat, Sorbalgon , Hydrofiber = Aquacell)

הרכב החבישה : החבישה עשויה מ- Sodium Carboxymethylcellulose בתוספת 1.2% יוני כסף.
wound-img22wound-img23
לטיפול בכל סוגי הפצעים המזוהמים ו/או פצעים בסיכון להתפתחות זיהום כגון: כיבים רגליים ורידים סוכרתיים ועורקיים, כוויות דרגה שניה,פצעי לחץ,פצעי ניתוח פתוחים ועוד.

אופן פעולת החבישה: החבישה פועלת באותה טכנולוגיה הייחודית לאקווסל. בעלת כושר ספיגה גבוה במיוחד, מפחיתה את סכנת המסרציה, כולאת ומרחיקה את ההפרשות על תכולתן (בקטריות, פרוטאזות ועוד) מהפצע הופכת לג’ל המכסה את פני הפצע, מונע היוצרות חללים המאפשרים צמיחת חיידקים ושומר על סביבת ריפוי לחה. יוני הסודיום שבהפרשת הפצע נקשרים לחבישה וגורמים לשחרור של יוני כסף מתוך סיבי החבישה. יוני הכסף שמפוזרים בצורה שווה בחבישה, נשארים זמינים לאורך זמן בסביבה הלחה וקוטלים טווח רחב של מיקרואורגניזמים כגון: חיידקים איירובים ואנאיירוביים, MRSA, Pseudomonas Aeruginosa, VRE 3 סוגי Candida ועוד…

החבישה שומרת על שלמותה במצב יבש ורטוב, היא מהווה מחסום בקטריאלי ומקטינה את הסיכון להפצת מיקרובים באוויר ואת הסיכון לזיהום צולב בזמן החלפת חבישה.

הוראות שימוש: יש לנקות את הפצע במים פיזיולוגיים – Saline, לייבש את העור מסביב לפצע. יש לבחור חבישה בגודל 1 ס”מ לפחות מעבר לשולי הפצע. בפצע עמוק, יש למלא כ 80% מחלל הפצע ולהשאיר 2.5 ס”מ מהרצועה כדי להקל על ההסרה.

ניתן לגזור את החבישה לפי הצורך, יש להניח חבישה משנית כגון: גרנופלקס, גרנופלקס דק במיוחד, קומבידרם או פד גזה.

בפצעים יבשים ניתן להרטיב את החבישה בסליין מעל אזור הפצע בלבד.

ניתן להשאיר חבישת אקווסל Ag עד 7 ימים על הפצע. בכוויות עד 14 יום.

יש להחליף בהתאם להוראות החלפה של החבישה המשנית.

לכוויות בדרגה שניה : יש לנקות את אזור הכוויה (לפי הפרוטוקול המקובל), ולהניח חבישת האקווסל Ag שתכסה לפחות 5 ס”מ מהעור המקיף את הכוויה . יש לכסות בפד סופג סטרילי ולהצמיד אותה למקומה בסרט דביק.

יש להסיר מדי פעם את החבישה המכסה ולבדוק את חבישת האקווסל Ag כשהיא נותרת במקומה על הכוויה. המאפיין הרצוי בבדיקה זו הוא הצמדות חבישת האקווסל Ag לפצע הכוויה והתקשותה.

עם היווצרות אפיתל חדש על פצע הכוויה תינתק החבישה מהפצע או שאפשר יהיה להסירה בקלות. אפשר להשאיר את חבישת אקווסל Ag במקומה עד 14 יום.

*יש לציין כי בחלק מסוגי החבישה קיימת תוספת של יוני כסף למניעת זיהומים.

קולגן – PRIZMA-

wound-img24
משמש לגישור וריפוי פצעים קשיי ריפוי. החבישה מכילה קולגן ויוני כסף ומשמשת כמצע לגדילת הרקמה לכיסוי הפצע. נחשבת לאחת מהחבישות המתקדמות ביותר בשימוש. הגיעה רק לאחרונה לשימוש בישראל.

טיפול בלחץ שלילי – V.A.C. –

wound-img25
טיפול בלחץ שלילי היום הוא טיפול מקובל וניתן לקבל אותו גם כטיפול ביתי ממרבית קופות החולים לאחר תיאום ואישור מומחה. הטיפול מקטין את הזיהום המקומי ומונע אותו, מחיש את הריפוי על ידי הלחץ השלילי, יצירת כלי דם, צמצום נפח ושטח הפצע. ניתן על ידי טיפול זה לגרום לצמיחה של רקמת חיבור ולפעמים אף למנוע קטיעה של רגל כאשר גיד או עצם חשופים. את הטיפול יש לבצע רק לאחר ניקוי הפצע בהטרייה כימית, ביולוגית, אנזימתית או כירורגית. הטיפול נמצא בשימוש במרפאה וניתן גם לאשר דרך מרפאת הפצעים את הטיפול כטיפול ביתי מטעם קופות החולים. יש להזהר בשימוש במכשיר זה במקרה של נוגדי קרישה, גידולים, קרבה לכלי דם גדולים, קיום של פיסטולה. רק לאחר בדיקה תבדק האפשרות והתאמתכם לטיפול זה.

מקרופגים – טיפול אשר הייתי שותף בשימוש הראשוני והפרסום בספרות הרפואית העולמית. מתאים לפצעים קשיי ריפוי. בטיפול זה עושים שימוש באחד ממרכיבי הדם החשובים ביותר לריפוי הפצע וניתן להשיג כיסוי של פצעים עמידים לטיפול. גם במקרה זה רק לאחר בדיקתכם יהיה ניתן להעריך אם אתם מתאימים לטיפול. ניתן לקבל הפנייה או המלצה לקופות החולים לקבלת הטיפול.

פוליהיל – תרופה שיצאה לאחרונה משמשת לריפוי פצעים קשיי ריפוי ואפילו מאפשרת כיסוי עצם וגיד במקרים הקשים ביותר. קיים שימוש רב לאחרונה עם הצלחה בטיפול בתכשיר זה. תוכלו לקבל הפנייה ותיאום עם החברה לקבלת הטיפול במידה ותמצאו מתאימים לטיפול.

Misonix’s BoneScalpel – מכשיר להטריה של פצעים וכוויות בעזרת אולטראסאונד –

מכשיר יעיל וחדש להטריה וניקוי של פצעים, כוויות, והרס גרמי.

מבוסס על טכנולוגית אולטראסאונד ומשמש גם בניתוחים אורטופדים והטריות של פצעים כרוניים.

Versajet – סכין מים

טכנולוגיה חדישה המאפשרת חיתוך ושיוף צלקות, עור או פצעים. משמש להטריה או חידוש העור באופן סלקטיבי ללא “זריעת חידקים” בזמן הניקוי. נמצא בשימוש מזה מספר שנים. הוכשרתי וטיפלתי בחולים במכשיר זה במהלך התמחותי בקנדה וכרגע גם בישראל.