0544-788-499 א’, ד’ - 16:00-20:00

פצעי לחץ

פצעי לחץ הם פצעים אשר נוצרים מלחץ ממוקם מעל אזורים גרמיים בולטים בגוף.

פצעי הלחץ הטיפוסיים מופיעים באזור סקראלי (עצם הזנב), איסיום- בתחתית האגן וטרוכנטרי – אזור הבולט ממפרק הירך.

כגורמים נוספים קיימים שהות ממושכת ללא תזוזה על האזור (פצעי לחץ טיפוסיים ואלו בעקבים), מצב תזונתי ירוד, עצבוב פגוע לאזורים המונע ריפוי לדוגמת אנשים עם שיתוק חלקי או מלא, ואספקת דם ירודה.

קיימות דרגות חומרה לפצעי לחץ על פי עומק הנזק לשכבות העור או לשכבות התחתונות.

דרגה ראשונה – מתאפיין באודם, חום , נפיחות וכאב מקומי. במקרים אלו לרב אם הלחץ יוסר ונמנע ממנו לחזור תהיה החלמה לאזור תוך מספר ימים בודדים ללא צורך בטיפול מיוחד.

דרגה שניה – מתאפיין בשלפוחית או קילוף העור, הוא מאופיין בפגיעה בחלק התחתון של העור – דרמיס, פצע מסוג זה יכול להבריא בעזרת טיפול נכון עם תכשירים וחבישות המותאמים ספסציפית לכל חולה על פי נתוניו ומחלות הרקע. יש כמובן בראש ובראשונה להנמע מלחץ נוסף לאזור במקביל לכל ניסיון ריפוי. יש לדאוג למצב תזונתי אידיאלי וכן לניקיון המקום.

דרגה שלישית- מאופיין בנזק מלחץ ממושך, מערב את מלוא עובי העור ולכן לרב מתאפיין בגלד (אסכר) אשר צריך לדאוג להטרייה שלו לפני שניתן לנסות ולשקם או להבריא את הפצע בטכנולוגיות כמו חבישות, לחץ שלילי, מקרופגים או אחר. קיימים מקרים בהם הפתרון הוא הטרייה כירורגית ושיקום על ידי העברת מתלה עור או עור ושריר. יש לזכור כי כל ניסיון כירורגי יכשל אם הלחץ לא ימנע או אם לא ישמר מצב ללא לחץ לאחר הניתוח. על פי הספרות הרפואית אדם עם שיתוק ופצעי לחץ לאחר שחזור בעזרת מתלה יחזור עם פצע לחץ באותו מקום או במקום אחר כתוצאה מהזנחה וחוסר מניעה בכ- 50% מהמקרים. הנחיות לטיפול ומניעה ינתנו לכל חולה על פי סוג הפצע, מיקומו והגורם לו.

פצע לחץ דרגה רביעית- בדומה לדרגה שלישית הנזק מערב את מלוא עובי העור ואף יותר מכך את השירים והעצמות מתחת. גם במיקרים אלו כל האמור לגבי דרגה שלישית זהה ואף קשה יותר לריפוי.

לאחר ייעוץ ובדיקה יבחנו מחלות הרקע, תרופות, מצב וסקולרי, עצבי, תזונתי, תנועתי, סדים קיימים ותנאים אחרים אשר יש לשפר על מנת לאפשר ריפוי של הפצעים ללא כירורגיה. במידה והטיפולים יעזרו ויביאו לקריפוי משני מלא תקבלו הנחיות למניעה ושמירה לע המצב הבריא. במידה ויושג ריפוי חלקי יתכן מצב בו יומלץ טיפול אחר או שיאפשר כירורגיה זעירה יותר אשר תביא לריפוי הפצע