0544-788-499 א’, ד’ - 16:00-20:00

הקטנת שד בגבר – גינקומסטיה

הקטנת שד בגבר – גינקומסטיה

לאחר ייעוץ ובדיקה, ניתן יהיה להבין את ציפיותייך ולהחליט האם הציפיות הן בהתאם למציאות ובהתאם לאשר ניתן להשיג. לרב ניתן להשיג מהניתוח שד בעל מראה גברי מעוצב עם שיפור בצורה ומיקום העטרה והפטמה. תוצאות הניתוח יישארו לזמן רב.

 שד נשי נקרא גינקומסטיה. גינקומסטיה היא מצב שכיח הקיים בצד אחד בלבד או בשני צדדים.קיימות סיבות רבות להיווצרות שד נשי בגבר. קיימים שלבים בהתפתחות וגילאים בהם המצב זמני והם תלויים בתהליכים הורמונליים. מספר תרופות יכולות לגרום לגינקומסטיה: סטרואידים אנאבוליים (בשימוש לא חוקי בחדרי כושר), תרופות ללב כמו דיגוקסין, תרופות לצרבת , אלכוהול, מריחואנה וכו’. קיימים גם מצבים רפואיים ומחלות כמו סרטן, מחלות כבד אשר יכולים לגרום לגינקומסטיה אך קיימים הרבה מקרים אשר אין סיבה לכך.

אשאל אשוחח ואעריך עמכם את מצבכם וציפיותיכם ואבדוק אם אתם מתאימים לניתוח. במהלך הייעוץ הראשוני והבדיקה ועל פי הצורך תופנו למומחים המתאימים או לבדיקות לשלילת בעיות רפואיות לפני ביצוע הניתוח.

 גברים רבים פונים לתיקון גינקומסטיה בכל גיל ויש לוודא כי אין סיבה רפואית אשר יכולה למנוע את הטיפול. המועמדים הטובים ביותר הם אלה בעלי עור אלסטי ושד שאינו גדול מאוד או נפול. משקל עודף אינו התוויה לניתוח ולרב עדיף לבצע התעמלות ודיאטה לפני החלטה על ניתוח. יש לגשת לניתוח במשקל יציב לאחר הרזייה משמעותית. שינוי משמעותי במשקל עלול לשנות את תוצאות הניתוח.

 אבדוק את השד בזמן הייעוץ כפי שנהוג בבדיקת שד אצל כירורג כללי. הוא יבדוק את צורת השד, גודלו, מרקמו, את בתי השחי ואת האזור מעל עצמות הבריח. בדיקה זאת חשובה לפני כל ניתוח שד בכדי לשלול גם אפשרות של בעיה רפואית בשד עוד לפני ביצוע ניתוח אסטטי.

השד יבחן בצורתו הבסיסית (עגול, צינורי וכו’), יבחן מיקום הפטמה והעטרה, יבחן מיקום הקפל התת שדי וכן מרקם העור וצבעו במיוחד באזור העטרה. אם השד גדול ונפול אך ריק יתכן שאתה זקוק להרמת שד.

 במהלך הייעוץ אתה צריך לבוא מוכן לדון במחלות רקע. השיחה תכלול שאלות על מחלות, תרופות בשימוש, אלרגיות, טיפולים רפואיים בעבר, ניתוחים בעבר בשד או טיפולים, היסטוריה משפחתית של סרטן שד. את כמו כן תשאל האם ביצעת בדיקות של אולטראסאונד לשד או ממוגרפיה. יש חשיבות רבה ומאחריותך למסור מידע שלם ואמין למען בריאותך.

 אם קיים סיפור משפחתי של סרטן שד יתכן ותשלח לייעוץ כירורג כללי. סרטן שד בגבר היא מחלה נדירה.

 גם אם קיים במשפחה סרטן שד או שיש גן חיובי לסרטן שד אין מניעה מהניתוח אך יש לשקול זאת ולהבין את המשמעות בנוגע למעקב לאחר הניתוח. בכל מקרה הרקמה אשר תוצא בזמן הניתוח תשלח לבדיקה פתולוגית אשר את תוצאותיה תקבלו לאחר הניתוח.

 אם אתה מתכנן לרדת באופן משמעותי במשקל עלייך לדווח על כך לפני ההחלטה לבצע את הניתוח. תמיד רצוי להיות במשקל יציב לפני ניתוח שהרי שינויים גדולים במשקל ישנו גם את תוצאות הניתוח.

 במידה ואתה מעשן אתה תתבקש להימנע מעישון ככל שניתן לפני הניתוח ולאחריו.

אספירין ו”מדללי דם” אחרים כמו גם חלק מתרופות נגד דלקת עלולים לגרום לדימומים לאחר ניתוח ולכן יש להפסיקם מספר ימים לפני הניתוח. אנחה אותך על נטילת התרופות על פי סוג הבעיה המטופלת והתרופות אשר את נוטל.

 ביחד עם הצוות המטפל אדאג ואבטיח את הטיפול הטוב ביותר שניתן לתת.

בהתאם לגילך או להיסטוריה משפחתית ולמחלות או בעיות רקע תצטרך להציג בדיקות דם, א.ק.ג, צילום חזה וכן אולטראסאונד. לפעמים יש צורך בייעוץ אנדוקריני לשלילת בעיות הורמונליות. בדיקות אלו משמשות להערכת סיכונים או מחלות מסוימות לפני החלטה על ניתוח.

 מהלך ניתוחי ופוסט ניתוחי:  הניתוח יכול להתבצע על ידי שאיבת שומן בלבד או על ידי שילוב של שאיבת שומן וכריתת רקמת השד והשומן. בשאיבת שומן הניתוח נעשה דרך נקבים בעור שלפעמים מאפשרים גם הוצאת רקמת שד ובלוטה. אם הניתוח מצריך השיטה הקלאסית לביצוע הניתוח לכריתת רקמה ועור עודף מחייבים חתך מסביב לעטרה. אזור החתך יחלים לאחר כשבועיים. לרב גם אם הצלקות אדומות לאחר הניתוח רובן מטשטשות לאחר מספר חודשים ועד שנה.

 התוצאות הן קבועות אך השמנה יכולה לגרום למראה דומה לגינקומסטיה שהייתה בעבר. המראה שיתקבל יהיה של חזה שטוח יותר ויותר נוקשה מה שיחזיר את המראה הגברי ויחזק את הביטחון העצמי.

לרב נדרש בין שבוע לשבועיים החלמה. בתקופה זאת יש להימנע מפעילות פיזית מאומצת ויש להשתמש בחגורה אשר תבטיח את עיצוב האזור מחדש ותמנע הצטברות נוזלים (סרומה).

לאחר הניתוח יתכנו שטפי דם באזור  הניתוח ושינויים בתחושה בעור ובפטמה. התחושה לרוב תחזור לאחר מספר חודשים. יש להימנע מחשיפת אזור החתכים לשמש בכדי למנוע פיגמנטציה (שינויים בצבע העור).

במידה ושאיבת שומן נעשית אנו סומכים על התכווצות העור בחזרה למקומו אך במקרים מסוימים יש לחזור על הפעולה או להסיר עור עודף נוסף.

 כל הגישות יוסברו בפגישה ובייעוץ לפני הניתוח.

 בד”כ הניתוח יבוצע בהרדמה כללית ולרב מומלץ להישאר ללינה של לילה אחד להשגחה. במידה ותחליט להשתחרר ביום הניתוח אנא דאג לליווי מתאים לאחר הניתוח לביתך ולמישהו אשר ישהה במחיצתך בלילה שלאחר הניתוח. בניתוח זה לא מומלץ להשתחרר באותו היום.

בניתוח עצמו את תקבלי חומרי הרדמה אשר יעזרו לך להירגע בתהליך ההרדמה ואשר ימנעו ממך כאבים בזמן הניתוח ולאחריו. לאחר הניתוח תשהה כשעה בחדר התאוששות ולאחר מכן תועבר לחדר להשגחה נוספת. השד יהיה חבוש בחבישה מסביב לחזה או שיושארו פלסטרים ואתה תתעורר כבר עם חגורת בטן על אזור הניתוח. ההחלטה על סוג החבישה תילקח על ידי על פי מהלך הניתוח. בכל מקרה ביום שלאחר הניתוח ולפני שחרורך נדאג כי אתה תצא לביתך עם פלסטרים בלבד על אזור החתך וחגורת הבטן. במקרים נדירים יש צורך בהשארת נקזים אשר יוצאו יום לאחר הניתוח.

 מיד לאחר הניתוח יעזרו לך לקום ולהתהלך. הקימה המוקדמת באה למנוע סיבוכים של היווצרות קרישי דם ו/או דלקת ריאות. תקבל הנחיות ויתכן אף בלון או מתקן אשר עוזרים לנשימה לאחר ניתוח.

החבישה לאחר הניתוח לרב תהיה פלסטר בלבד וחגורת בטן. אתה תוכל להתקלח עם מים וסבון 24 שעות לאחר הניתוח. כל התפרים הם תפרים נספגים ואין צורך בהוצאתם. יתכן ויהיו קצוות תפרים אשר יוסרו לאחר כשבועיים אם הם לא יפלו לבד. בתחילה השד יהיה נפוח ויתכנו שטפי דם למשך כשבועיים עד שלושה. רב הנפיחות חולפת לאחר כחודש. צורת השד הסופית תראה לאחר מספר חודשים. מיד לאחר הניתוח יתכן ותהיה ירידה בתחושה בשד או רגישות יתר בעיקר בפטמה.

 לאחר הניתוח אהיה זמין בכל שעה ובכל יום בשבוע. לאחר הניתוח יינתן לך מספר הטלפון האישי שלי ויהיה ניתן להשיג אותי בכל שאלה או צורך. היחס האישי לו תזכי כבר במהלך הייעוץ הראשוני יהיה קיים גם לאחר הניתוח. כל החלפת חבישה או טיפול בפצע הניתוחי יבוצעו על ידי. לאחר הניתוח תהיה ביקורת ראשונית לאחר לא יותר משבוע או על פי הצורך. אתה תחזור לביקורות תכופות על פי צורת החלמתך ועל פי הצורך. הביקורות יהיו לאחר מכן פחות תכופות אך עלייך להיבדק אחת לשנה. בביקורות אלו תיבדק ויוחלט על ביצוע בדיקות שגרתיות פי הצורך.

 לאחר הניתוח לרב יהיו כאבים כלאחר חבלה. לרב הכאבים ניתנים לשליטה על ידי כדורים נגד כאבים כמו אופטלגין או אקמול. מומלץ ביומיים הראשונים לאחר הניתוח לקחת נוגדי כאבים. הנחיות יינתנו בהתאם לדיון שיהיה איתי לפני הניתוח.

מומלץ לא לבצע פעילות גופנית מאומצת 6 שבועות לאחר הניתוח. ניתן לבצע פעולות שגרתיות ללא מגבלה. במהלך 6 שבועות מומלץ ללכת עם חגורת הבטן אשר מונעת נפיחות ובצקת ועוזרת בעיצוב השד לאחר הניתוח. חגורת הבטן נוטה “למעוך” ולהצמיד את השד. השד יהיה נוקשה ורק לאחר מספר שבועות או חודשים הוא יתרכך. בביקורים שלאחר הניתוח תוכל להיוועץ עימי על המשך תהליך הריפוי.

לרב יש לקחת שבוע חופש מהעבודה למרות שיתכן כי תוכלי לחזור לעבודה אף לפני כן תלוי בסוג העבודה והפעילות אשר עלייך לבצע.

 יש לזכור כי כל אחד אשר שוקל לבצע ניתוח צריך לשקול את הצדדים החיוביים וגם את הסיכונים.

הניתוח הוא ניתוח שכיח ומבוצע במאות ואלפי גברים ברחבי העולם. הצורה הטובה ביותר לשמוע וללמוד על הסיכונים היא על בסיס אישי איתי בזמן הייעוץ. בכל ניתוח קיימים סיכונים בחלקם נמוכים וקיימים בכל ניתוח ובחלקם קיימים יותר על פי הנתונים האישיים.

כל הסיבוכים יוזכרו ויוסברו במהלך הייעוץ  ולאחר בדיקתך.

סיבוכים כמו סיבוכי הרדמה, אסימטריה, זיהום, דימום, סרומות, פתיחה של תפרים ועד אובדן העטרה ו/או הפטמה כולם סיבוכים נדירים יוסברו במהלך הייעוץ.

שינוי בתחושה בפטמה קיים בחלק מהמקרים. לרב מדובר בירידה בתחושה. לרב השינויים בתחושה הם זמניים (שבועות עד חודשים) אך יתכנו שינויים קבועים.

רפי קרסו – בריאות 10

תכנית בריאות בה ניתן לקבל מידע כללי בנושא גינקומסטיה, סיבות, צורות טיפול, ומה צריך לבדוק לפני ניתוח

גינקומסטיה – 6.12.10 דקה 38.